Officiellt: Carneil flyttas upp - skriver långt kontrakt med Blåvitt
Allsvenskan
Hussein Carneil flyttar upp i IFK Göteborgs A-lag,
18-åringen har skrivit ett fyraårsavtal med klubben.
- Jag har jobbat hårt för detta i flera år, säger han i pressmeddelandet.
3:10
Försök igen
facebook
Hussein Carneil har spelat i IFK Göteborgs akademi i flera år och började under hösten 2021 träna alltmer med A-truppen. Under försäsongen har han fått göra sin debut på seniornivå - och nu tar 18-åringen officiellt klivet upp till IFK:s A-lag. Han har skrivit ett fyraårskontrakt med Blåvitt.
- Detta är ett av mina mål, att bli en del av IFK Göteborgs A-lag. Jag har jobbat hårt för detta i flera år. Jag har lärt mig mycket under tiden jag har fått träna och spela med laget och det känns fantastiskt att ta steget upp, säger han i pressmeddelandet.
Manager Mikael Stahre om tillskottet till hans trupp.
- Hussein är långt framme i sitt spel en mot en och kan bryta mönster i det offensiva. Där sticker han ut. Samtidigt som Hussein har imponerat med sina kvaliteter på planen visar han också att han hela tiden vill utvecklas. Han har stor potential och vi ser en tydlig väg framåt för honom, säger han.
Publicerad 2022-03-15 kl 15:06