Efter att Rosenborg och Odd hade spelat 1-1 var Rosenborgsupportern Espen E Arntzen rejält missjöd med domaren Terje Hauges insats.
Dagen efter hade det fortfarande inte gått över så han bestämde sig för att manifestera sitt missnöje med Hauge på ett sätt som inte kunde missförstås.
Arntzen skaffade en vit käpp som normalt används av synskadade, och skickade den sedan till det norska fotbollsförbundet med Terje Hauge som adressat. Han bifogade dessutom ett brev.
Där kunde Hauge läsa följande: ”Utifrån vad jag och 15900 andra såg på Lerkendal (Rosenborgs hemmaarena) den 19 april verkar det som att du har användning för den här. Den är hopvikbar och du får därför lätt plats med den i väskan och kan placera den i dina shorts”.