Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
ANDRA LIGOR OCH CUPER

Lasse Nilsson fixade poäng - seger för Granqvist och Stenman

Lasse Nilsson gjorde första målet när hans Vitesse spelade 2-2 mot ligafemman Utrecht.

Lasse Nilsson gav Vitesse 1-0 på straff efter 27 minuter i 2-2-matchen mot Utrecht.

Samuel Armenteros var inte med i Heracles trupp när laget besegrade Ado Den Haag med 4-1 och George Mourad var inte med Willem II:s trupp i 3-1-förlusten hemma mot Roda.

Däremot blev det seger för Fredrik Stenman och Andreas Granqvist och deras Groningen.

Sparta Rotterdam-Groningen 2-4((1-4))
0-1 Thomas Enevoldsen (11), 1-1 Erik Falkenburg (19), 1-2 Tim Matavz (23), 1-3 Thomas Enevoldsen (28), 1-4 Thomas Enevoldsen (40), 2-4 Sander Van Gessel (64).
Publik: 9 725.
Andreas Granqvist och Fredrik Stenman spelade hela matchen för Groningen.

Den Haag-Heracles 1-4((0-2))
0-1 Bas Dost (7), 0-2 Bas Dost (22), 1-2 Danny Buijs (71), 1-3 Marko Vejinovic (83), 1-4 Willy Overtoom (90).
Publik: 11 679.

Willem II-Roda 1-3((1-1))
0-1 Mads Junker (18), 1-1 Cristophe Gregoire (21 str), 1-2 Ruud Vormer (68), 1-3 Mads Junker (71).
Publik: 12 500.

Vitesse-Utrecht 2-2((1-2))
1-0 Lars Nilsson (27 str), 1-1 Ricky van Wolfswinkel (31), 1-2 Jacob Mulenga (41), 2-2 Domingues De Souza (89).
Publik: 16 280.
Lars Nilsson spelade hela matchen för Vitesse.

Twente 17 15 2 0 38 15 47
PSV Eindhoven 17 14 3 0 43 13 45
Ajax 17 12 2 3 53 15 38
Feyenoord 17 10 4 3 28 15 34
Utrecht 17 8 6 3 23 16 30
Heracles 17 9 2 6 25 24 29
AZ Alkmaar 17 8 1 8 29 21 25
NAC Breda 17 6 4 7 24 28 22
Venlo 17 4 8 5 25 25 20
Vitesse 17 5 3 9 20 30 18
Sparta Rotterdam 17 5 3 9 18 31 18
Groningen 17 4 5 8 20 28 17
Roda 17 4 5 8 23 33 17
Heerenveen 17 5 2 10 17 30 17
Willem II 17 4 2 11 20 33 14
Den Haag 17 3 5 9 18 32 14
NEC Nijmegen 17 2 7 8 19 31 13
RKC Waalwijk 17 3 0 14 12 35 9

Kommande matcher:
Fredag, den 18 december 2009
20:45 Heracles-Venlo
Lördag, den 19 december 2009
18:45 AZ Alkmaar-Den Haag
19:45 Feyenoord-Willem II
20:45 RKC Waalwijk-Sparta Rotterdam
Söndag, den 20 december 2009
12:30 NEC Nijmegen-Vitesse
14:30 Groningen-Heerenveen
14:30 NAC Breda-Ajax
14:30 Utrecht-Twente
16:30 Roda-PSV Eindhoven

Publicerad 2009-12-13 kl 18:37
Annons
Annons
Annons