POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Marca: Barcelona ute efter Liverpool-målvakt

Liverpools belgiske målvakt Simon Mignolet blev under den förra säsongen petad från posten som förstemålvakt i den engelska klubben till förmån för tyske målvakten Loris Karius, men ser till den här säsongen ut att falla ytterligare i hierarkin, då klubben nyligen värvade in brassen Alisson från Roma för en rekordsumma.

Enligt spanska tidningen Marca, så är nu Barcelona intresserat av Mignolets tjänster som andremålvakt i klubben bakom Marc-André Ter Stegen, då klubbens holländske målvakt Jasper Cillessen ser ut att lämna den spanska giganten.

Tidningen skriver vidare att Mignolet ska toppa klubbens önskelista över möjliga målvakter, men att även Wolfsburgs Koen Casteels och Borussia Mönchengladbachs Yann Sommer ska finnas med på önskelistan över möjliga nyförvärv till målvaktsposten.

Publicerad 2018-07-21 kl 15:50

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå