POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Officiellt: Paul Pogbas storebror klar för MLS-mästaren

Manchester United-stjärnan Paul Pogbas lite mindre kända storebror Florentin Pogba, 28, har under senaste åren huserat i Saint-Etienne i Ligue 1 och i Gençlerbirliği i Turkiet. I dag gjorde backen däremot klart med en ny klubb – Atlanta United.

Atlanta, som i fjol vann slutspelet i MLS, meddelade under tisdagskvällen att Pogba ansluter till klubben.

– Vi är glada över att officiellt välkomna Florentin till vår klubb. Han är en fysisk mittback som också kan spela med sina fötter. Han kommer också in med erfarenhet från att ha representerat sina klubbar och sitt land i olika internationella turneringar, säger Atlantas vice president och tekniske direktör Carlos Bocanegra i en kommentar på klubbens hemsida.

Florentin har, till skillnad från Paul, valt att representera Guinea på landslagsnivå.

 

Publicerad 2019-02-05 kl 23:52

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto