Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Uppgifter: Manchester United följer Benfica-back

Manchester United har under en längre tid rapporterats vara intresserat av att förstärka försvarslinjen. Klubbens tidigare mittback Rio Ferdinand uttalade sig bland annat i veckan om detta och var tydlig med att han anser att United borde köpa en ny mittback som kan spela bredvid Victor Nilsson Lindelöf i backlinjen.

Enligt The Sun kan den spelaren finnas i Benfica. Manchester United har, enligt tidningen, under en längre tid följt den portugisiska backen Ruben Dias, 21, som är ordinarie i Benficas backlinje. United hade i veckan scouter på plats när Dias spelade från start mot Dinamo Zagreb i åttondelsfinalen i Europa League. Han ska därmed vara ett alternativ för att förstärka klubbens försvarslinje i sommar.

ANNONS

Dias har kontrakt med Benfica fram till sommaren 2023 och är den här säsongen noterad för 39 framträdanden i alla turneringar.

Publicerad 2019-03-08 kl 21:43

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto