Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Uppgifter: Manchester United följer Benfica-back

Sillybloggen

Manchester United har under en längre tid rapporterats vara intresserat av att förstärka försvarslinjen. Klubbens tidigare mittback Rio Ferdinand uttalade sig bland annat i veckan om detta och var tydlig med att han anser att United borde köpa en ny mittback som kan spela bredvid Victor Nilsson Lindelöf i backlinjen.

Enligt The Sun kan den spelaren finnas i Benfica. Manchester United har, enligt tidningen, under en längre tid följt den portugisiska backen Ruben Dias, 21, som är ordinarie i Benficas backlinje. United hade i veckan scouter på plats när Dias spelade från start mot Dinamo Zagreb i åttondelsfinalen i Europa League. Han ska därmed vara ett alternativ för att förstärka klubbens försvarslinje i sommar.

Dias har kontrakt med Benfica fram till sommaren 2023 och är den här säsongen noterad för 39 framträdanden i alla turneringar.

ANNONS
Publicerad 2019-03-08 21:43

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
Ligor & turneringar
Bloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto