POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
1v

Uppgifter: Sundgrens januari-flytt uteblev - Aris fortsatt intresserat

AIK:s högerback Daniel Sundgren var i fjol med och bärgade föreningens tolfte SM-guld innan han i vinter var nära en flytt till Grekland. Fotbollskanalen kunde i slutet av januari avslöja att den grekiska klubben Aris Thessaloniki visade stort intresse för backen, men i slutändan sprack flytten.

– Det var väldigt nära, väldigt nära. Nästan lite störande nära. Men man har ju förstått att det är så det funkar i fotbollsvärlden. Det kan spricka på minsta lilla och det här var väl kanske inte minsta lilla, men det var… lite av en skitgrej kanske. AIK vet hur det fungerar och de ville ha allting på samma gång, lite så. Från olika parter. Sedan får man se det med de ögon man vill, sa Sundgren, i slutet av mars, till C More/Fotbollskanalen.

Nu rapporterar grekiska SDNA att Aris fortsatt är intresserat av att värva Sundgren och att klubbens största aktieägare förväntas träffa högerbackens rådgivare för att diskutera en gemensam framtid.

Sundgren har kontrakt med AIK fram till årsskiftet.

Publicerad 2019-04-16 kl 08:10

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå