POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
32v

Officiellt: Lagkaptenen stannar i BP

Gustav Sandberg Magnusson, som inledde sin karriär som femåring i Brommapojkarna, väljer nu att stanna i föreningen även efter degraderingen till division 1. Spelaren har skrivit på ett nytt kontrakt som gäller över säsongen 2022.

– “Gurra” är viktig för oss, både som person och fotbollsspelare. Det är en viktig sten i lagbygget som ska oss tillbaka till superettan, säger BP:s sportchef Fredrik Dahlin i en kommentar på föreningens hemsida.

Sandberg Magnusson kan därmed bli klubbens åttonde spelare att passera 200 seriematcher för Brommapojkarnas herrlag. Sandberg Magnusson har tillhört BP under hela sin karriären, utöver ett år på lån till samarbetsklubben Gröndals IF. Spelaren har varit lagkapten i föreningen sedan sommaren 2015.

Publicerad 2019-11-26 kl 16:16

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto