Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Beckhams Miami uppges vilja ha Vieira som klubbens förste tränare

Sillybloggen 2019-12-21 08:47

Inter Miami kommer att spela klubbens första MLS-match i historien den 1 mars nästa år, då expansionsklubben går in i ligan till 2020. David Beckhams klubb, som ställs mot LAFC i första matchen, hoppas då att Patrick Vieira ska leda laget.

Det rapporterar ESPN, som menar att Vieira är Miamis förstaval till klubbens förste tränare någonsin. Enligt sajten ska även Carlo Ancelotti varit ett namn som Beckham, som hade italienaren som tränare i både Milan och PSG, har velat knyta till sig, men italienaren ska istället ha valt att ta jobbet i Everton.

Enligt ESPN ska Miami vara övertygade om att de kan få loss Vieira från Nice, som för närvarande ligger på undre halvan av Ligue 1. Vieira har även erfarenhet från MLS, då han spelade i New York City FC ett tag.

ANNONS

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
Ligor & turneringar
Bloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto