Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Uppgifter: Salzburg säljer ytterligare en anfallare - överens med PL-klubb om rekordförsäljning

Red Bull Salzburg imponerade stort i höstens Champions League och pressade regerande mästaren Liverpool samt Napoli om slutspelsplatserna. I slutändan blev laget trea i gruppen, men flera av klubbens spelare har lockat till sig intresse från andra lag.

Anfallaren Erling Braut Håland är hett villebråd för de flesta storklubbarna i Europa och klubben har redan sålt Takumi Minamino till Liverpool. Nu uppger Hamburger Morgenpost att ytterligare en spelare är på väg att lämna, i form av Hee-Chan Hwang.

ANNONS

Hwang, som spelat en säsong på lån i Hamburger SV, kommer enligt den tyska tidningen att skriva på för Wolverhampton Wanderers i januarifönstret. Den sydkoreanske anfallaren har det här året gjort 6 mål och sju assist i ligaspelet, samt tre mål och fem assist i Champions League, vilket gör att han kommer att komma med en prislapp på dryga 23 miljoner euro, cirka 240 miljoner kronor. Det skulle göra 23-åringen till klubbens dyraste försäljning någonsin, ett rekord som i dagsläget tillskrivs Sadio Manés flytt från den österrikiska klubben till engelska Southampton.

Hwang har förutom Salzburg och Hamburger även spelat i österriska Liefering samt sydkoreanska Pohang Steelers Youth. Han är även noterad för fyra mål på 32 landskamper för Sydkorea.

Publicerad 2019-12-27 kl 16:59

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto