Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Officiellt: Eskilstuna värvar back från Brighton

Sillybloggen

Eskilstuna United förstärker på försvarssidan. Klubben går ut med att den 21-årige backen Amanda Nildén har skrivit på ett 1,5-årskontrakt.

– Det känns jätteroligt att få komma hem till Sverige och spela för Eskilstuna efter 2,5 år i Brighton. En klubb med bra organisation och det känns som att det är bra stämning i gruppen. Munkens sätt att se på fotboll lockar mycket och förhoppningsvis kan den passa in bra på mig också. Ser fram emot att få dra på mig Eskilstunatröjan och börja, säger Nildén i en kommentar på klubbens hemsida.

Eskilstunas tränare Magnus Karlsson är glad över värvningen.

– Vi förstärker vårt lag med en ung svensk försvarsspelare. Vår defensiva balans ökar och det här ger oss fler möjligheter att spela andra formationer än trebackslinje. Amanda har internationell erfarenhet, är en bra passningsspelare och vi ser fördelar med att hon är vänsterfotad, säger han.

ANNONS

Eskilstuna har inlett säsongen med fem poäng på de tre första matcherna. Så sent som i går slog man Rosengård på bortaplan.

Publicerad 2020-07-11 14:05

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
Ligor & turneringar
Bloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto