Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Officiellt: Öster förlänger med mittfältare

4v

Superettan-laget Östers IF meddelade på på torsdagen att föreningen har kommit överens med mittfältaren Jonathan Drott, 27, om ett nytt kontrakt över två år. Drott har under den här säsongen varit ordinarie med 25 seriematcher och är inne på sin sjätte säsong i föreningen.

– Det känns jättebra att ha kommit överens om ett nytt avtal med Öster. Oerhört spännande att få gå in på mitt sjunde år här och Östers IF är en klubb som ligger mig väldigt varmt om hjärtat. För mig var det ett enkelt val att stanna och jag ser fram emot framtiden, förhoppningsvis med spel inför våra fantastiska supportrar så snart som möjligt, säger Drott i en kommentar på klubbens hemsida.

Huvudtränaren Denis Velic:

– Såklart att det känns fantastiskt bra att ha kommit överens med Drott om ett nytt avtal. Jag tycker att Jonathan har stått för en oerhört stark prestation under årets säsong och visar att han fortsätter att utvecklas som fotbollsspelare. Vi ser med glädje fram emot ytterligare två år tillsammans med Jonathan och han har visat att han är en viktig pusselbit i vårt lagbygge.

Öster är placerat på fjärdeplats i superettan och ställs härnäst på lördag mot tvåan Halmstads BK i ett toppmöte i seriespelet.

ANNONS
Publicerad 2020-10-29 kl 17:11

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto