Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Uppgifter: Så ska Real Madrid landa superduon

1d

Kylian Mbappé och Erling Haaland kopplas fortsatt ihop med en flytt till Real Madrid. Spanska AS skriver att klubbens chanser till att landa övergångarna är goda. Tidningen uppger att klubbens optimala scenario är att ta in Mbappé i sommar, medan Haaland ansluter först efter nästa säsong, då hans utköpsklausul på 75 miljoner euro sägs träda i kraft.

ANNONS

Dock finns det en del frågetecken kring affärerna. Dortmund har varit tydliga med att Haaland blir kvar i klubben över nästa säsong, medan PSG varit mer avvaktande i väntan på Mbappés beslut. Om fransmannen, vars kontrakt med Paris-klubben går ut 2022, skulle bestämma sig för att förlänga och stanna, kan Real Madrid styra om planerna och gå för Haaland redan den här sommaren.

Mbappe har den här säsongen gjort 37 mål och tio assist på 43 matcher. Haaland har i sin tur stått för 37 mål och 11 assist på 38 matcher.

Publicerad 2021-05-04 kl 09:16

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto