Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
EUROPA LEAGUE

Drömlottning för MFF - slipper de bästa lagen

Malmö FF får åka till Holland, Österrike och Ukraina, får möta Rasmus Elm och Pontus Wernbloom och slipper möta storlag som Tottenham och Atletico Madrid.

Det är slutsatserna som går att dras från Europa League-lottningen, som genomfördes i Monaco på fredagen.

Malmö, som var seedat i den sämsta seedningsgruppen, grupp fyra, hamnade i grupp G med holländska AZ Alkmaar, ukrainska Metalist Charkiv och österrikiska Austria Wien. En helt överkomlig lottning - värre hade varit grupp A med Tottenham och Rubin Kazan eller grupp I med Atletico Madrid och Udinese.

Gruppspelet spelas mellan 15 september och 15 december. De två bästa lagen i varje grupp går vidare.

Se grupperna nedan:

Grupp A: Tottenham (England), Rubin Kazan (Ryssland), PAOK Thessaloniki (Grekland), Shamrock Rovers (Irland).

Grupp B: FC Köpenhamn (Danmark), Standard Liege (Belgien), Hannover (Tyskland), Vorskla Poltava (Ukraina).

Grupp C: PSV Eindhoven (Holland), Hapoel Tel Aviv (Israel), Rapid Bukarest (Rumänien), Legia Warsawa (Polen).

Grupp D: Sporting (Portugal), Lazio (Italien), FC Zurich (Schweiz), Vaslui (Rumänien).

Grupp E: Dynamo Kiev (Ukraina), Besiktas (Turkiet), Stoke City (England), Maccabi Tel Aviv (Israel).

Grupp F: Paris Saint-Germain (Frankrike), Athletic Bilbao (Spanien), Salzburg (Österriek), Slovan Bratislava (Slovakien).

Grupp G: AZ Alkmaar (Holland), Metalist Charkiv (Ukraina), Austria Wien (Österrike), Malmö FF(Sverige).

Grupp H: Braga (Portugal), Club Brygge (Belgien), Birmingham City (England), Maribor (Slovenien).

Gropp I: Atletico Madrid (Spanien), Udinese (Italien), Rennes (Frankrike), FC Sion (Schweiz).

Grupp J: Schalke (Tyskand), Steaua Bukarest (Rumänien), Maccabi Haifa (Israel), AEK Larnaca (Cypern).

Grupp K: Twente (Holland), Fulham (England), Odense (Danmark), Wisla Krakow (Polen).

Grupp L: Anderlecht (Belgien), AEK Aten (Grekland), Lokomotiv Moskva (Ryssland), Sturm Graz (Österrike).

Publicerad 2011-08-26 kl 16:26
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons