Streama alla matcher från La Liga på TV4 Play
TV: Isak nära att bli hjälte när "La Real" kryssade
La Liga
Alexander Isak fick en het möjlighet - men brände den.
Då slutade Real Sociedads möte med Real Valladolid 0-0.
Foto: C More.
Se höjdpunkterna i spelaren ovan.
Alexander Isak fick under söndagskvällen åter börja på bänken i Real Sociedads bortamöte med Real Valladolid i La Liga, men fick också hoppa in för femte ligamatchen i rad och den här gången i 69:e minuten.
Isak hade tidigt ett skott högt över mål, men fick också i 87:e minuten en chans att avgöra matchen. 20-åringen dribblade sig in i straffområdet och slungade iväg ett avslut mot mål, men på täckande spelare och ut över kortsidan. Därmed får han vänta åtminstone ytterligare en vecka på att få fira sitt tredje mål för säsongen.
Isak blev senast målskytt den 27 oktober mot Celta Vigo till 1-0-seger. Dessförinnan gjorde han den 22 september sitt första La Liga-mål mot Espanyol i "La Reals" 3-1-seger.
Real Sociedad är på fjärdeplats i ligatabellen och ställs härnäst på lördag mot serieledaren Barcelona på hemmaplan i La Liga.
Publicerad 2019-12-08 kl 18:11