Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

SVENSKA CUPEN
6v

Klart: Här är spelschemat för svenska cupens gruppspel

Foto: Bildbyrån

Svenska cupens gruppspelsschema i vår är nu spikat.
Samtliga matcher sänds på cmore.se.

I februari och mars ska svenska cupens gruppspel avgöras. Nu har spelschemat klubbats.

Schemat följer nedan. Matcherna i kursiv stil är så kallade huvudmatcher och sänds på antingen C More Fotboll eller i Sportkanalen. Huvudmatcher för den sista gruppspelsomgången är inte spikade än.

Samtliga matcher går att se på cmore.se.

Grupp 1:
Malmö FF-Dalkurd (söndag 18 februari 17:00) - sänds i Sportkanalen
Brommapojkarna-Gefle IF (söndag 18 februari 17:00)
Gefle IF-Malmö FF (söndag 25 februari 15:00) - sänds på C More Fotboll
Brommapojkarna-Dalkurd (söndag 25 februari 15:00)
Dalkurd-Gefle IF (söndag 4 mars 17:00)
Malmö FF-Brommapojkarna (söndag 4 mars 17:00)

Grupp 2:
AIK-Syrianska FC (lördag 17 februari 14:00) - sänds på C More Fotboll
IK Oddevold-Halmstad (lördag 17 februari 14:00)
IK Oddevold-AIK (lördag 24 februari 16:00) - sänds på C More Fotboll
Halmstad-Syrianska FC (lördag 24 februari 16:00)
Syrianska FC-IK Oddevold (söndag 4 mars 15:00)
AIK-Halmstad (söndag 4 mars 15:00)

Grupp 3:
Jönköpings Södra-IK Frej (söndag 18 februari 15:00)
Djurgården-Degerfors (måndag 19 februari 19:00) - sänds på C More Fotboll
IK Frej-Djurgården (lördag 24 februari 12:00) - sänds på C More Fotboll
Jönköpings Södra-Degerfors (söndag 25 februari 17:00)
Degerfors-IK Frej (lördag 3 mars 14:00)
Djurgården-Jönköpings Södra (lördag 3 mars 14:00)

Grupp 4:
BK Häcken-IFK Värnamo (söndag 18 februari 17:00)
Gif Sundsvall-Norrby (lördag 17 februari 16:00)
Norrby-BK Häcken (söndag  25 februari 15:00)
Gif Sundsvall-IFK Värnamo (lördag 24 februari 14:00)
IFK Värnamo-Norrby (lördag 3 mars 16:00)
BK Häcken-Gif Sundsvall (lördag 3 mars 16:00)

Grupp 5:
Östersund-Trelleborgs FF (fredag 9 februari 19:00)
Kalmar FF-Åtvidabergs FF (lördag 17 februari 14:00)
Åtvidabergs FF-Östersund (måndag 26 februari 19:00)
Kalmar FF-Trelleborgs FF (söndag 25 februari 17:00)
Trelleborgs FF-Åtvidabergs FF (lördag 3 mars 14:00)
Östersund-Kalmar FF (lördag 3 mars 14:00)

Grupp 6:
IFK Norrköping-Helsingborg (lördag 17 februari 16:00) - sänds på C More Fotboll
Tvååkers IF-Örebro (söndag 18 februari 15:00)
Tvååkers IF-IFK Norrköping (lördag 24 februari 14:00) - sänds på C More Fotboll
Örebro-Helsingborg (lördag 24 februari 14:00)
Helsingborg-Tvååkers IF (lördag 3 mars 16:00)
IFK Norrköping-Örebro (lördag 3 mars 16:00)

Grupp 7:
IK Sirius-Östers IF (lördag 17 februari 16:00)
IFK Göteborg-Varbergs Bois (lördag 17 februari 16:00)
Varbergs Bois-IK Sirius (söndag 25 februari 15:00)
IFK Göteborg-Östers IF (lördag 24 februari 14:00)
Östers IF-Varbergs Bois (söndag 4 mars 17:00)
IK Sirius-IFK Göteborg (söndag 4 mars 17:00)

Grupp 8:
Vasalund-Hammarby (söndag 18 februari 15:00) - sänds på C More Fotboll
Elfsborg-Gais (måndag 19 februari 19:00)
Vasalund-Elfsborg (söndag 25 februari 17:00)
Hammarby-Gais (söndag 25 februari 17:00) - sänds i Sportkanalen
Gais-Vasalund (söndag 4 mars 15:00)
Elfsborg-Hammarby (söndag 4 mars 15:00)

Publicerad 2017-12-08 kl 13:04

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER