Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

VM 2018
6d

Alla tv-tider - så sänds VM 2018 i Ryssland

Foto: Bildbyrån

Den 14 juni är det dags att sparka igång sommarens stora fotbollsfest, Fotbolls-VM i Ryssland. TV4 och C More delar på sändningsrättigheterna tillsammans med SVT - se hur alla matcher sänds nedan!

Mindre än en månad återstår nu till sommarens fotbollsfest. TV4 och C More sänder Fotbolls-VM i Ryssland 2018 tillsammans med SVT. Några av guldkornen att se fram emot under turneringen är mötet mellan Lionel Messis Argentina mot Luca Modrićs Kroatien den 21 juni klockan 20.00 i TV4. För de svenska fansen blir Sveriges match mot de regerande världsmästarna Tyskland 23 juni klockan 20.00 i TV4 en riktig smällkaramell. Lägg därtill en eventuell åttondelsfinal för Sverige mot ett Brasilien i TV4.

TV4 och SVT delar på mästerskapet, kanalerna kommer att sända 32 matcher vardera. Även antalet slutspelsmatcher är jämnt fördelade: 4 åttondelsfinaler, 2 kvartsfinaler och 1 semifinal vardera.

Matcherna i TV4 sänds även reklamfritt på C More.

 - Fotbolls-VM 2018 är verkligen en fest för hela svenska folket och en given höjdpunkt under sommaren. En av årets på förhand största svenska idrottshändelser är Sveriges match mot storfavoriten Tyskland på midsommardagen i TV4. Just denna kväll har alla förutsättningar att bli extra minnesvärd, säger Niklas Supanich, Exekutiv Producent för Fotbolls-VM på TV4.

Alla TV-tider under VM-slutspelet

Tidsangivelserna gäller svensk tid.

Torsdag 14 juni, klockan 17.00, Ryssland – Saudiarabien, SVT                                                 
Fredag 15 juni, klockan 14.00, Egypten – Uruguay, TV4/C More

Fredag 15 juni, klockan 17.00, Marocko – Iran, SVT

Fredag 15 juni, klockan 20.00, Portugal – Spanien, SVT

Lördag 16 juni, klockan 12.00, Frankrike – Australien, SVT

Lördag 16 juni, klockan 15.00, Argentina – Island, SVT

Lördag 16 juni, klockan 18.00, Peru – Danmark, TV4/C More

Lördag 16 juni, klockan 21.00, Kroatien – Nigeria, TV4/C More

Söndag 17 juni, klockan 14.00, Costa Rica – Serbien, TV4/C More

Söndag 17 juni, klockan 17.00, Tyskland – Mexiko, TV4/C More

Söndag 17 juni, klockan 20.00, Brasilien – Schweiz, SVT

Måndag 18 juni, klockan 14.00, Sverige – Sydkorea, SVT

Måndag 18 juni, klockan 17.00, Belgien – Panama, SVT

Måndag 18 juni, klockan 20.00, Tunisien, England, TV4/C More

Tisdag 19 juni, klockan 14.00, Colombia - Japan, TV4/C More

Tisdag 19 juni, klockan 17.00, Polen – Senegal, SVT

Tisdag 19 juni, klockan 20.00, Ryssland - Egypten, SVT

Onsdag 20 juni, klockan 14.00, Portugal – Marocko, SVT

Onsdag 20 juni, klockan 17.00, Uruguay – Saudiarabien, TV4/C More

Onsdag 20 juni, klockan 20.00, Iran – Spanien, TV4/C More

Torsdag 21 juni, klockan 14.00, Danmark – Australien, TV4/C More

Torsdag 21 juni, klockan 17.00, Frankrike – Peru, TV4/C More

Torsdag 21 juni, klockan 20.00, Argentina – Kroatien, TV4/C More

Fredag 22 juni, klockan 14.00, Brasilien – Costa Rica, SVT

Fredag 22 juni, klockan 17.00, Nigeria – Island, SVT

Fredag 22 juni, klockan 20.00, Serbien – Schweiz, SVT

Lördag 23 juni, klockan 14.00, Belgien – Tunisien, SVT

Lördag 23 juni, klockan 17.00, Sydkorea – Mexiko, TV4/C More

Lördag 23 juni, klockan 20.00, Tyskland – Sverige, TV4/C More

Söndag 24 juni, klockan 14.00, England – Panama, SVT

Söndag 24 juni, klockan 17.00, Japan – Senegal, TV4/C More

Söndag 24 juni, klockan 20.00, Polen – Colombia, TV4/C More                                                                                                                                         

Omgång 3
Måndag 25 juni, klockan 16.00, Uruguay – Ryssland, TV4/C More

Måndag 25 juni, klockan 16.00, Saudiarabien – Egypten, TV4/C More

Måndag 25 juni, klockan 20.00, Iran – Portugal, SVT

Måndag 25 juni, klockan 20.00, Spanien – Marocko, SVT

Tisdag 26 juni, klockan 16.00, Danmark – Frankrike, SVT

Tisdag 26 juni, klockan 16.00, Australien – Peru, SVT

Tisdag 26 juni, klockan 20.00, Nigeria – Argentina, TV4/C More

Tisdag 26 juni, klockan 20.00, Island – Kroatien, TV4/C More

Onsdag 27 juni, klockan 16.00, Sydkorea – Tyskland, SVT

Onsdag 27 juni, klockan 16.00, Mexiko – Sverige, SVT

Onsdag 27 juni, klockan 20.00, Serbien – Brasilien, TV4/C More

Onsdag 27 juni, klockan 20.00, Schweiz – Costa Rica, TV4/C More

Torsdag 28 juni, klockan 16.00, Japan – Polen, TV4/C More

Torsdag 28 juni, klockan 16.00, Senegal – Colombia, TV4/C More

Torsdag 28 juni, klockan 20.00, England – Belgien, SVT

Torsdag 28 juni, klockan 20.00, Panama – Tunisien, SVT

Åttondelsfinaler                                                                      
50, Lördag 30 juni, klockan 16.00, 1C - 2D, TV4/C More

49, Lördag 30 juni, klockan 20.00, 1A - 2B, SVT                                                    

51, Söndag 1 juli, klockan 16.00, 1B - 2A, SVT

52 Söndag 1 juli, klockan 20.00, 1D - 2C, TV4/C More                                                       

53, Måndag 2 juli, klockan 16.00, 1E - 2F, TV4/C More

54, Måndag 2 juli, klockan 20.00, 1G - 2H, SVT                                                                               

55, Tisdag 3 juli, klockan 16.00, 1F - 2E, SVT

56, Tisdag 3 juli, klockan 20.00, 1H - 2G, TV4/C More

Kvartsfinaler
57, Fredag 6 juli, klockan 16.00, W49 - W50, SVT

58, Fredag 6 juli, klockan 20.00, W53 - W54, TV4/C More

60, Lördag 7 juli, klockan 16.00, W55 - W56, TV4/C More

59, Lördag 7 juli, klockan 20.00, W51 - W52, SVT

Semifinaler
61, Tisdag 10 jul, klockan 20.00, W57 - W58, SVT

62, Onsdag 11 juli, klockan 20.00, W59 - W60, TV4/C More

Medaljmatcher
63, Lördag 14 juli, klockan 16.00 , BRONSMATCH, L61 - L62, TV4/C More

64, Söndag 15 juli, klockan 17.00 FINAL, W61 - W62, SVT

Publicerad 2018-05-15 kl 19:04

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER