På det svenska transferfönstrets sista dag, i tisdags i förra veckan, lämnade Simon Thern IFK Göteborg för IFK Värnamo. Däremot kom han inte till spel i söndagens allsvenska premiär, då Värnamo besegrade just Blåvitt med 1-0 på Gamla Ullevi.
Anledningen? Ett "gentleman's agreement" mellan Värnamo och Blåvitt, vilket Smålandsklubbens sportchef Enes Ahmetovic avslöjade redan i förra veckan i Fotbollskanalens deadline day-sändning.
- Frågar du Simon hade han nog velat spela den matchen redan i kväll! Men tillsammans med Göteborg har vi kommit fram till ett "gentleman's agreement", om vi ska uttrycka oss så, vilket gör att han inte kommer tas ut på söndag och spela, sa Ahmetovic då.
Nu rapporterar Aftonbladet att Svenska Fotbollförbundet följer upp klubbarnas "gentleman's agreement" kring Therns frånvaro i söndagens premiär för att se om det rör sig om ett regelbrott.
Utgångspunkten till det är att det i förbundets representationsbestämmelser framgår att en förening inte får träffa en överenskommelse "som ger annan förening eller tredje part rätt att påverka föreningens självständighet ifråga om beslutanderätt om sportslig prestation, spelares arbetsvillkor eller övergång till ny förening. Detta förbud gäller även överenskommelser som innebär att spelare inte får delta i vissa matcher, t.ex. match mot förening som spelaren tidigare har representerat".
Förbundsjuristen Christine Stridsberg berättar, för Aftonbladet, att det sannolikt blir en anmälan till förbundets disciplinnämnd - om det finns ett villkor inskrivet i avtalet om att Thern inte skulle få spela mot Blåvitt i premiären. Om det däremot är en muntlig överenskommelse menar hon att det är svårare för förbundet att följa upp.
- Vi kommer följa upp detaljerna rörande denna överenskommelse med berörda föreningar. Sedan får vi återkomma med eventuella åtgärder, säger Stridsberg till Aftonbladet.
Värnamo-sportchefen Enes Ahmetovic menar i sin tur, i en intervju med Aftonbladet, att beslutet om Thern togs i gott samråd med spelaren och IFK Göteborg.
- Det finns inget juridiskt bindande som förbjöd Simon från att spela. Det fanns en överenskommelse. Vi är trygga med att vi har gjort rätt med den, säger Ahmetovic till Aftonbladet.