POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS

Fábregas allt närmare United

Trots att Barcelona och Cesc Fábregas har dementerat en övergång till Manchester United så börjar det närma sig en flytt. Enligt den brittiska tidningen The Guardian hoppas David Moyes att övergången ska kunna genomföras inom 48 timmar. Moyes bekräftar att klubbens vice ordförande Ed Woodward har återvänt till Manchester från klubbens turné för att arbeta med övergången. Som tidigare rapporterat ligger Uniteds bud på 30 miljoner euro.

– Woodward arbetar med det. Jag kommer ha mer information om det här i morgon eller så. Förhoppningsvis kommer det lite goda nyheter inom kort, säger Moyes.

Men trots att Moyes är fast besluten om att värva den 26-årige mittfältaren så kan det bli svårt. Så sent som för tre dagar sedan meddealde Fabregas, via klubbens tränare, att han vill stanna i klubben.

– Det är bra att vi får erbjudanden för Cesc Fabregas – det innebär att han spelar bra. Men jag har pratat med honom och han vill stanna. Han drömmer om att lyckas här, sade Barcelonas tränare Tito Vilanova.

Fabregas spelade i Arsenal 2003-2011 där han även var lagkapten. Därefter gick han till Barcelona. I årets ligaspel gjorde han tio mål och elva assist på 31 matcher.

Publicerad 2013-07-19 kl 10:41

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå