Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Officiellt: Svenskduons tränare lämnar Bologna

Bolognas svenskduo Filip Helander och Emil Krafth fick i dag besked om att de får en ny tränare till nästa säsong i Serie A. Laget var under stora delar av den gångna säsongen placerat i mitten av tabellen, men blev i slutändan placerat på 15:e-plats i ligan.

Nu meddelar klubben att tränaren Roberto Donadoni får lämna Bologna.

ANNONS

– Jag anser att Donadoni är en utmärkt tränare, som har gett vår klubb ett viktigt bidrag och trovärdighet. Vi kände däremot efter tre år att hans cykel i Bologna är slut trots det engagemang som han och hans medarbetare alltid har visat. Jag önskar honom det bästa under hans fortsatta karriär, säger Bolognas president Joey Saputo till klubbens hemsida.

Donadoni tog under 2015 över som ny tränare i Bologna och har tidigare bland annat basat över Parma, Cagliari och Napoli, men var även förbundskapten för det italienska landslaget mellan 2006 och 2008.

Publicerad 2018-05-24 kl 17:21

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto