POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
43v

Uppgifter: Så mycket betalade Elfsborg för Hümmet

Elfsborg presenterade i kväll Deniz Hümmet, 22, som klubbens senaste tillskott. Anfallaren lämnade därmed Trelleborgs FF för ett kontrakt över fyra år med Boråsklubben och fortsatt spel i allsvenskan.

– Det känns jättebra, jag vill bara ansluta så fort som möjligt, lära känna alla grabbar och komma själv igång med träningen. IF Elfsborg är en klubb som står för fin fotboll och har för mig alltid varit en utmanare till det allsvenska guldet. En fin och proffsig förening som jag mött många gånger, framför allt i ungdomslagen, sa Hümmet i en kommentar på föreningens hemsida.

Nu rapporterar BT om händelseförloppet före övergången blev klar. Tidningen skriver att turkiska Trabzonspor länge var med i jakten på Hümmet, men att Elfsborg vann dragkampen och att en klausul i anfallarens avtal gjorde att Boråsklubben inte betalade mer än lite mer än en miljon kronor för övergången.

Publicerad 2019-01-17 kl 20:10

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå