EM-kval (herr)

EM-kval (herr)

flag

Visa fler

Nyheter

  • 9v
    Landslag Ukraina blixtvände - en match från EM-slutspel
    Ukraina blixtvände - en match från EM-slutspel
  • 9v
    Landslag Bosnisk media: Tahirovic på läktaren i Bosniens ödesmatch
    Bosnisk media: Tahirovic på läktaren i Bosniens ödesmatch
  • 10v
    Sverige Jansson förklarar landslagsnobben: "Klart jag tog mig en tankeställare"
    Jansson förklarar landslagsnobben: "Klart jag tog mig en tankeställare"
  • 11v
    EM 2024 Hareide obekväm inför play off-semin mot Israel: "Vi borde inte spela"
    Hareide obekväm inför play off-semin mot Israel: "Vi borde inte spela"
  • 25v
    Landslag Kazakstans förbundskapten fick en bil efter EM-kvalet: "Delvis oförtjänt"
    Kazakstans förbundskapten fick en bil efter EM-kvalet: "Delvis oförtjänt"
  • 26v
    Sverige Lennart Ekdal om sonen Albins sista landskamp: "Det var laddat"
    Lennart Ekdal om sonen Albins sista landskamp: "Det var laddat"
  • 26v
    Landslag Island mot Israel - play off-matcherna lottade i EM-kvalet
    Island mot Israel - play off-matcherna lottade i EM-kvalet
  • 26v
    Sillybloggen Officiellt: Kenny lämnar Irland
    Officiellt: Kenny lämnar Irland
  • 26v
    Frankrike Griezmann rasar över missat mål: "Uefa har så mycket pengar"
    Griezmann rasar över missat mål: "Uefa har så mycket pengar"
  • 26v
    Sillybloggen Officiellt: Gianni De Biasi lämnar Azerbajdzjans landslag
    Officiellt: Gianni De Biasi lämnar Azerbajdzjans landslag
  • 26v
    EM 2024 Här är alla nationer som kvalificerat sig till EM 2024
    Här är alla nationer som kvalificerat sig till EM 2024
  • 26v
    EM 2024 Budimir skickade Kroatien till EM
    Budimir skickade Kroatien till EM

Visa fler

Playoff Finals

Ukraina
Island
2
1
26 mar
20:45
'
Wales
Polen
4
5
0
0
26 mar
20:45
'
Georgien
Grekland
4
2
0
0
26 mar
18:00
'

Playoff Semi-Finals

Bosnien
Ukraina
1
2
21 mar
20:45
'
Grekland
Kazakstan
5
0
21 mar
20:45
'
Israel
Island
1
4
21 mar
20:45
'
Polen
Estland
5
1
21 mar
20:45
'
Wales
Finland
4
1
21 mar
20:45
'
Georgien
Luxemburg
2
0
21 mar
18:00
'

Grupp A

# Lag S V O F +/− P
1 Spanien 8 7 0 1 20 21
2 Skottland 8 5 2 1 9 17
3 Norge 8 3 2 3 2 11
4 Georgien 8 2 2 4 -6 8
5 Cypern 8 0 0 8 -25 0

Grupp B

# Lag S V O F +/− P
1 Frankrike 8 7 1 0 26 22
2 Nederländerna 8 6 0 2 10 18
3 Grekland 8 4 1 3 6 13
4 Irland 8 2 0 6 -1 6
5 Gibraltar 8 0 0 8 -41 0

Grupp C

# Lag S V O F +/− P
1 England 8 6 2 0 18 20
2 Italien 8 4 2 2 7 14
3 Ukraina 8 4 2 2 3 14
4 Nordmakedonien 8 2 2 4 -10 8
5 Malta 8 0 0 8 -18 0

Grupp D

# Lag S V O F +/− P
1 Turkiet 8 5 2 1 7 17
2 Kroatien 8 5 1 2 9 16
3 Wales 8 3 3 2 0 12
4 Armenien 8 2 2 4 -2 8
5 Lettland 8 1 0 7 -14 3

Grupp E

# Lag S V O F +/− P
1 Albanien 8 4 3 1 8 15
2 Tjeckien 8 4 3 1 6 15
3 Polen 8 3 2 3 0 11
4 Moldavien 8 2 4 2 -3 10
5 Färöarna 8 0 2 6 -11 2

Grupp F

# Lag S V O F +/− P
1 Belgien 8 6 2 0 18 20
2 Österrike 8 6 1 1 10 19
3 Sverige 8 3 1 4 2 10
4 Azerbajdzjan 8 2 1 5 -10 7
5 Estland 8 0 1 7 -20 1

Grupp G

# Lag S V O F +/− P
1 Ungern 8 5 3 0 9 18
2 Serbien 8 4 2 2 6 14
3 Montenegro 8 3 2 3 -2 11
4 Litauen 8 1 3 4 -6 6
5 Bulgarien 8 0 4 4 -7 4

Grupp H

# Lag S V O F +/− P
1 Danmark 10 7 1 2 9 22
2 Slovenien 10 7 1 2 11 22
3 Finland 10 6 0 4 8 18
4 Kazakstan 10 6 0 4 4 18
5 Nordirland 10 3 0 7 -4 9
6 San Marino 10 0 0 10 -28 0

Grupp I

# Lag S V O F +/− P
1 Rumänien 10 6 4 0 11 22
2 Schweiz 10 4 5 1 11 17
3 Israel 10 4 3 3 0 15
4 Vitryssland 10 3 3 4 -5 12
5 Kosovo 10 2 5 3 0 11
6 Andorra 10 0 2 8 -17 2

Grupp J

# Lag S V O F +/− P
1 Portugal 10 10 0 0 34 30
2 Slovakien 10 7 1 2 9 22
3 Luxemburg 10 5 2 3 -6 17
4 Island 10 3 1 6 1 10
5 Bosnien 10 3 0 7 -11 9
6 Liechtenstein 10 0 0 10 -27 0

Playoff Semi-Finals

# Lag S V O F +/− P
1 Grekland 1 1 0 0 5 3
2 Polen 1 1 0 0 4 3
3 Island 1 1 0 0 3 3
4 Wales 1 1 0 0 3 3
5 Georgien 1 1 0 0 2 3
6 Ukraina 1 1 0 0 1 3
7 Bosnien 1 0 0 1 -1 0
8 Luxemburg 1 0 0 1 -2 0
9 Finland 1 0 0 1 -3 0
10 Israel 1 0 0 1 -3 0
11 Estland 1 0 0 1 -4 0
12 Kazakstan 1 0 0 1 -5 0

Playoff Finals

# Lag S V O F +/− P
1 Ukraina 1 1 0 0 1 3
2 Georgien 1 0 1 0 0 1
3 Grekland 1 0 1 0 0 1
4 Polen 1 0 1 0 0 1
5 Wales 1 0 1 0 0 1
6 Island 1 0 0 1 -1 0

Domarstatistik

Namn Födelseort Matcher Röda kort Ratio röda Gula kort Ratio gula
Əliyar Ağayev Baku 1 0 0,0 1 1,0
Mohammed Al-Hakim Najaf 2 0 0,0 4 2,0
Mykola Balakin 2 0 0,0 9 4,5
Marian Alexandru Barbu 1 0 0,0 2 2,0
Benoît Bastien Epinal 2 0 0,0 6 3,0
John Beaton 1 0 0,0 5 5,0
Dario Bel Osijek 1 1 1,0 6 6,0
Ondřej Berka 1 0 0,0 3 3,0
Balázs Berke Zala 1 0 0,0 3 3,0
Abdulkadir Bitigen 1 0 0,0 3 3,0
Gergő Bogár 2 1 0,5 6 3,0
Tamás Bognár Sárvár 1 1 1,0 6 6,0
Jérôme Brisard 2 0 0,0 9 4,5
John Brooks Leicestershire 2 1 0,5 3 1,5
Ruddy Buquet Amiens 1 0 0,0 4 4,0
Christian-Petru Ciochirca Bucharest 1 0 0,0 4 4,0
Willie Collum Glasgow 2 0 0,0 10 5,0
Guillermo Cuadra Fernández Madrid 1 0 0,0 2 2,0
Nikola Dabanović 2 0 0,0 5 2,5
Ricardo De Burgos Bengoetxea Bilbao 1 0 0,0 4 4,0
Willy Delajod 1 1 1,0 10 10,0
Oleksii Derevinskyi 1 0 0,0 4 4,0
Marco Di Bello Brindisi 1 0 0,0 1 1,0
Aristotelis Diamantopoulos 1 1 1,0 9 9,0
Dragomir Draganov 1 0 0,0 5 5,0
Andreas Ekberg Lund 1 0 0,0 2 2,0
Espen Eskås 1 0 0,0 2 2,0
Lukas Fähndrich Luzern 1 1 1,0 6 6,0
Philip Farrugia 1 0 0,0 1 1,0
Horațiu Feşnic Cluj-Napoca 2 0 0,0 6 3,0
Vasilis Fotias 1 0 0,0 3 3,0
Bartosz Frankowski Toruń 2 0 0,0 8 4,0
Stéphanie Frappart Le Plessis-Bouchard 2 1 0,5 6 3,0
Yigal Frid 1 0 0,0 1 1,0
Jesús Gil Manzano Don Benito 3 1 0,3 17 5,7
Jarred Gillett Brisbane 1 0 0,0 5 5,0
Sebastian Gishamer Bürmoos 2 0 0,0 10 5,0
Filip Glova 2 0 0,0 7 3,5
Luis Godinho Borba 1 0 0,0 4 4,0
Serdar Gözübüyük Haarlem 3 0 0,0 10 3,3
Orel Grinfeld 1 0 0,0 4 4,0
Marco Guida Pompei 2 0 0,0 5 2,5
Ovidiu Alin Hațegan Arad 1 0 0,0 4 4,0
Eldorjan Hamiti 1 0 0,0 7 7,0
Alejandro Hernández Hernández Arrecife de L. 3 0 0,0 15 5,0
Dennis Higler 1 0 0,0 3 3,0
Sven Jablonski Bremen 1 0 0,0 3 3,0
Robert Jones 1 0 0,0 3 3,0
Enea Jorgji 2 0 0,0 11 5,5
Srđan Jovanović 1 1 1,0 8 8,0
Matej Jug 2 0 0,0 12 6,0
Georgi Kabakov 4 1 0,3 23 5,8
Sayat Karabayev 1 0 0,0 5 5,0
Arda Kardeşler 2 0 0,0 3 1,5
Jakob Kehlet Aarhus 2 0 0,0 8 4,0
Goga Kikacheishvili 1 1 1,0 6 6,0
Viktor Kopievskiy 1 0 0,0 5 5,0
István Kovács Carei 3 1 0,3 17 5,7
Peter Kralovic 1 0 0,0 5 5,0
Morten Krogh 2 1 0,5 4 2,0
Giorgi Kruashvili 2 1 0,5 11 5,5
Ivan Kružliak 3 1 0,3 10 3,3
Erik Lambrechts Leuven 1 0 0,0 2 2,0
Harald Lechner Vienna 2 1 0,5 11 5,5
Gal Leibovitz 1 0 0,0 5 5,0
François Letexier Brittany 4 2 0,5 18 4,5
Allard Lindhout 2 1 0,5 12 6,0
Manfredas Lukjančukas 2 0 0,0 8 4,0
Danny Makkelie 4 1 0,3 24 6,0
Szymon Marciniak Płock 4 1 0,3 23 5,8
Fabio Maresca Naples 2 1 0,5 8 4,0
Maurizio Mariani Rome 2 0 0,0 7 3,5
Juan Martínez Munuera Benidorm 1 0 0,0 2 2,0
Elchin Masiyev 1 0 0,0 5 5,0
Davide Massa Imperia 3 0 0,0 12 4,0
Antonio Mateu Lahoz Valenciano 1 1 1,0 5 5,0
Halil Umut Meler 1 0 0,0 2 2,0
Nenad Minaković 1 0 0,0 3 3,0
Henrik Nalbandyan 1 0 0,0 5 5,0
António Nobre Caldas da Rainha 2 0 0,0 9 4,5
Genc Nuza 1 0 0,0 1 1,0
Glenn Nyberg Borlänge 3 0 0,0 9 3,0
Rade Obrenović 2 1 0,5 6 3,0
Michal Očenáš 1 0 0,0 7 7,0
Michael Oliver Northumberland 2 0 0,0 9 4,5
Daniele Orsato Montecchio 5 1 0,2 21 4,2
Harm Osmers Hannover 1 1 1,0 6 6,0
Igor Pajač Zagreb 1 0 0,0 1 1,0
Anastasios Papapetrou 2 0 0,0 10 5,0
Craig Pawson South Yorkshire 2 0 0,0 7 3,5
Irfan Peljto 2 0 0,0 13 6,5
Radu Petrescu Bucharest 2 0 0,0 7 3,5
João Pinheiro Braga 2 0 0,0 8 4,0
Roei Reinshreiber 1 0 0,0 3 3,0
Don Robertson Glasgow 1 0 0,0 2 2,0
Donatas Rumšas 2 0 0,0 6 3,0
Rohit Saggi 2 0 0,0 8 4,0
José María Sánchez Martínez Lorca 5 1 0,2 43 8,6
Bulat Saryev 1 0 0,0 4 4,0
Sandro Schärer Buttikon 2 1 0,5 13 6,5
Daniel Schlager Hügelsheim 2 0 0,0 12 6,0
Urs Schnyder Escholzmatt 2 0 0,0 5 2,5
Robert Schröder Hannover 1 0 0,0 6 6,0
Tasos Sidiropoulos 2 0 0,0 9 4,5
Daniel Siebert Berlin 4 1 0,3 25 6,3
Novak Simović 1 1 1,0 4 4,0
David Šmajc 1 0 0,0 3 3,0
Artur Soares Dias Oporto 3 0 0,0 20 6,7
Simone Sozza Milan 1 0 0,0 2 2,0
Esther Staubli 1 1 1,0 5 5,0
Aleksandar Stavrev 2 0 0,0 9 4,5
Daniel Stefanski 2 2 1,0 11 5,5
Sascha Stegemann Niederkassel 2 0 0,0 10 5,0
Tobias Stieler Obertshausen 1 0 0,0 6 6,0
Duje Strukan Split 2 1 0,5 8 4,0
Jakob Sundberg Copenhagen 1 1 1,0 3 3,0
Damian Sylwestrzak 1 0 0,0 1 1,0
Anthony Taylor Greater Manchester 4 2 0,5 21 5,3
Chrysovalantis Theouli 1 0 0,0 1 1,0
Kristo Tohver 2 1 0,5 16 8,0
Andris Treimanis 2 0 0,0 13 6,5
Clément Turpin Oulins 4 0 0,0 14 3,5
István Vad Budapest 1 0 0,0 4 4,0
Sander van der Eijk 1 0 0,0 4 4,0
Bram Van Driessche 1 0 0,0 3 3,0
Nathan Verboomen 1 0 0,0 3 3,0
Fábio Veríssimo Peniche 1 0 0,0 4 4,0
Slavko Vinčić Maribor 4 1 0,3 15 3,8
Lawrence Visser Lommel 2 0 0,0 4 2,0
Nick Walsh 2 0 0,0 13 6,5