POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
SVENSKA CUPEN
3d

Skrälläge i AIK:s grupp - här är Fotbollskanalens cuptips

Foto: Bildbyrån.

I helgen sparkar svenska cupens gruppspel i gång.
Nedan tippar Fotbollskanalens redaktion hur grupperna slutar.

Under lördagen smygstartar svenska cupen när Malmö FF tar emot Syrianska på Malmö IP – detta med anledning av att MFF ställs mot Wolfsburg i Europa League den 20 och 27 februari. Helgen därefter, det vill säga 22-24 februari, drar cupen i gång för samtliga lag.

Åtta gruppettor ska koras och inför starten av årets cupspel har Fotbollskanalens redaktion tippat utgången av gruppspelet. Slutsatsen? Det bjuds på få skrällar. Endast i grupp fyra – i AIK:s grupp – ges Kalmar FF en stor chans till avancemang.

Här hittar du Fotbollskanalens tips på damsidan.

Samlat tips från Fotbollskanalens redaktion (utifrån hur alla tippat enskilt) – de går vidare från grupperna:

Grupp 1: Djurgården

Grupp 2: Malmö FF

Grupp 3: Hammarby

Grupp 4: AIK

Grupp 5: IFK Norrköping

Grupp 6: Häcken

Grupp 7: IFK Göteborg

Grupp 8: Elfsborg

Svenska cupens matcher går att se på C More.

Fotbollskanalen-redaktionens tips

OLOF LUNDH:

Grupp 1
1. Djurgården
2. Mjällby
3. Dalkurd
4. Sandvikens IF

Grupp 2
1. Malmö FF
2. AFC Eskilstuna
3. FK Karlskrona
4. Syrianska

Grupp 3
1. Hammarby
2. Gif Sundsvall
3. Brommapojkarna
4. Varbergs Bois

Grupp 4
1. AIK
2. Kalmar FF
3. Örgryte IS
4. Jönköpings Södra

Grupp 5
1. IFK Norrköping
2. Falkenbergs FF
3. Halmstads BK
4. Tvååkers IF

Grupp 6:
1. Häcken
2. Östersunds FK
3. Gais
4. Eskilsminne

Grupp 7
1. IFK Göteborg
2. Sirius
3. Sollentuna
4. Västerås SK

Grupp 8
1. Elfsborg
2. Örebro
3. Oskarshamn
4. Brage

MARTIN PETERSSON:

Grupp 1
1. Djurgården
2. Mjällby
3. Dalkurd
4. Sandvikens IF

Grupp 2
1. Malmö FF
2. AFC Eskilstuna
3. FK Karlskrona
4. Syrianska

Grupp 3
1. Hammarby
2. Gif Sundsvall
3. Brommapojkarna
4. Varbergs Bois 

Grupp 4
1. Jönköpings Södra
2. AIK
3. Kalmar FF
4. Örgryte IS

Grupp 5
1. IFK Norrköping
2. Halmstads BK
3. Falkenbergs FF
4. Tvååkers IF

Grupp 6
1. Häcken
2. Östersunds FK
3. Gais
4. Eskilsminne

Grupp 7
1. IFK Göteborg
2. Västerås SK
3. Sirius
4. Sollentuna

Grupp 8
1. Brage
2. Elfsborg
3. Örebro
4. Oskarshamn 

ALEXANDER ROSENLUND

Grupp 1
1. Djurgården
2. Mjällby
3. Dalkurd
4. Sandvikens IF

Grupp 2
1. Malmö FF
2. AFC Eskilstuna
3. FK Karlskorna
4. Syrianska

Grupp 3
1. Hammarby
2. Varbergs Bois
3. Gif Sundsvall
4. Brommapojkarna

Grupp 4
1. AIK
2. Kalmar FF
3. Örgryte IS
4. Jönköpings Södra

Grupp 5
1. IFK Norrköping
2. Halmstads BK
3. Falkenbergs FF
4. Tvååkers IF

Grupp 6
1. Häcken
2. Gais
3. Östersunds FK
4. Eskilsminne

Grupp 7
1. IFK Göteborg
2. Sirius
3. Västerås SK
4. Sollentuna

Grupp 8
1. Elfsborg
2. Örebro
3. Brage
4. Oskarshamn

ANDREAS SUNDBERG

Grupp 1
1. Djurgården
2. Dalkurd
3. Mjällby
4. Sandvikens IF

Grupp 2
1. Malmö FF
2. AFC Eskilstuna
3. FK Karlskrona
4. Syrianska

Grupp 3
1. Hammarby
2. Varbergs Bois
3. Gif Sundsvall
4. Brommapojkarna

Grupp 4
1. AIK
2. Kalmar FF
3. Jönköpings Södra
4. Örgryte IS

Grupp 5
1. IFK Norrköping
2. Halmstads BK
3. Falkenbergs FF
4. Tvååkers IF

Grupp 6
1. Häcken
2. Östersunds FK
3. Eskilsminne
4. Gais

Grupp 7
1. IFK Göteborg
2. Sirius
3. Västerås SK
4. Sollentuna

Grupp 8
1. Elfsborg
2. Örebro
3. Brage
4. Oskarshamn 

SEBASTIAN PEARSON

Grupp 1
1. Djurgården
2. Mjällby
3. Dalkurd
4. Sandvikens IF

Grupp 2
1. Malmö FF
2. AFC Eskilstuna
3. FK Karlskrona
4. Syrianska

Grupp 3
1. Hammarby
2. Gif Sundsvall
3. Varbergs Bois
4. Brommapojkarna

Grupp 4
1. Kalmar FF
2. AIK
3. Jönköpings Södra
4. Örgryte IS

Grupp 5
1. IFK Norrköping
2. Halmstads BK
3. Falkenbergs FF
4. Tvååkers IF

Grupp 6
1. Häcken
2. Östersunds FK
3. Gais
4. Eskilsminne 

Grupp 7
1. IFK Göteborg
2. Västerås SK
3. Sirius
4. Sollentuna

Grupp 8
1. Örebro
2. Elfsborg
3. Brage
4. Oskarshamn

LUDWIG BILLENGREN

Grupp 1
1. Djurgården
2. Mjällby
3. Dalkurd
4. Sandviken

Grupp 2
1. Malmö FF
2. AFC Eskilstuna
3. FK Karlskrona
4. Syrianska

Grupp 3
1. Gif Sundsvall
2. Hammarby
3. Brommapojkarna
4. Varbergs Bois

Grupp 4
1. Kalmar FF
2. AIK
3. Jönköpings Södra
4. Örgryte IS

Grupp 5
1. Halmstads BK
2. IFK Norrköping
3. Falkenbergs FF
4. Tvååkers IF

Grupp 6
1. Häcken
2. Gais
3. Östersunds FK
4. Eskilsminne

Grupp 7
1. IFK Göteborg
2. Sirius
3. Västerås SK
4. Sollentuna

Grupp 8
1. Örebro
2. Brage
3. Elfsborg
4. Oskarshamn

FREDRIK ANDERSSON

Grupp 1
1. Djurgården
2. Mjällby
3. Dalkurd
4. Sandvikens IF

Grupp 2
1. Malmö FF
2. FK Karlskrona
3. AFC Eskilstuna
4. Syrianska

Grupp 3
1. Hammarby
2. Varbergs Bois
3. Gif Sundsvall
4. Brommapojkarna

Grupp 4
1. Kalmar FF
2. AIK
3. Örgryte IS
4. Jönköpings Södra

Grupp 5
1. IFK Norrköping
2. Halmstads BK
3. Falkenbergs FF
4. Tvååkers IF

Grupp 6
1. Häcken
2. Östersunds FK
3. Eskilsminne
4. Gais

Grupp 7
1. IFK Göteborg
2. Sirius
3. Västerås SK
4. Sollentuna

Grupp 8
1. Elfsborg
2. Örebro
3. Brage
4. Oskarshamn

Publicerad 2020-02-22 kl 09:50
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå