Afrikanska mästerskapen

flag

Visa fler

Nyheter

  • 3v
    Afrikanska mästerskapen Klart: Afcon flyttas fram till årsskiftet 2025/26
    Klart: Afcon flyttas fram till årsskiftet 2025/26
  • 22v
    Afrikanska mästerskapen Haller hjälte - Elfenbenskusten vann Afrikanska mästerskapen
    Haller hjälte - Elfenbenskusten vann Afrikanska mästerskapen
  • 23v
    Afrikanska mästerskapen Sydafrika bronsmedaljörer efter straffdrama
    Sydafrika bronsmedaljörer efter straffdrama
  • 23v
    Afrikanska mästerskapen Haller hjälte - Elfenbenskusten till final
    Haller hjälte - Elfenbenskusten till final
  • 23v
    Afrikanska mästerskapen Nigeria till final - efter straffrysare
    Nigeria till final - efter straffrysare
  • 23v
    Landslag Officiellt: Egypten sparkar Rui Vitoria
    Officiellt: Egypten sparkar Rui Vitoria
  • 24v
    Afrikanska mästerskapen Sydafrika vidare - nära chockförlust
    Sydafrika vidare - nära chockförlust
  • 24v
    Afrikanska mästerskapen Elfenbenskusten vidare i Afcon - efter jättedrama
    Elfenbenskusten vidare i Afcon - efter jättedrama
  • 24v
    Afrikanska mästerskapen Layouni stoppades från mästerskap - lider av floppen: "Skandal"
    Layouni stoppades från mästerskap - lider av floppen: "Skandal"
  • 24v
    Afrikanska mästerskapen Elfenbenskusten kvartsfinalklart efter tränarkaoset
    Elfenbenskusten kvartsfinalklart efter tränarkaoset
  • 24v
    Afrikanska mästerskapen Egypten utslaget - efter straffrysare
    Egypten utslaget - efter straffrysare
  • 25v
    Sillybloggen Fransk media: Zidane har ratat Algeriet
    Fransk media: Zidane har ratat Algeriet

Visa fler

Final

Nigeria
Elfenbenskusten
1
2
11 feb
21:00
'

Bronsmatch

Sydafrika
DR Kongo
6
5
0
0
10 feb
21:00
'

Semifinaler

Elfenbenskusten
DR Kongo
1
0
07 feb
21:00
'
Nigeria
Sydafrika
4
2
1
1
07 feb
18:00
'

Kvartsfinaler

Kap Verde
Sydafrika
1
2
0
0
03 feb
21:00
'
Mali
Elfenbenskusten
1
2
03 feb
18:00
'
DR Kongo
Guinea
3
1
02 feb
21:00
'
Nigeria
Angola
1
0
02 feb
18:00
'

Grupp A

# Lag S V O F +/− P
1 Ekvatorialguinea 3 2 1 0 6 7
2 Nigeria 3 2 1 0 2 7
3 Elfenbenskusten 3 1 0 2 -3 3
4 Guinea-Bissau 3 0 0 3 -5 0

Grupp B

# Lag S V O F +/− P
1 Kap Verde 3 2 1 0 4 7
2 Egypten 3 0 3 0 0 3
3 Ghana 3 0 2 1 -1 2
4 Moçambique 3 0 2 1 -3 2

Grupp C

# Lag S V O F +/− P
1 Senegal 3 3 0 0 7 9
2 Kamerun 3 1 1 1 -1 4
3 Guinea 3 1 1 1 -1 4
4 Gambia 3 0 0 3 -5 0

Grupp D

# Lag S V O F +/− P
1 Angola 3 2 1 0 3 7
2 Burkina Faso 3 1 1 1 -1 4
3 Mauretanien 3 1 0 2 -1 3
4 Algeriet 3 0 2 1 -1 2

Grupp E

# Lag S V O F +/− P
1 Mali 3 1 2 0 2 5
2 Sydafrika 3 1 1 1 2 4
3 Namibia 3 1 1 1 -3 4
4 Tunisien 3 0 2 1 -1 2

Grupp F

# Lag S V O F +/− P
1 Marocko 3 2 1 0 4 7
2 DR Kongo 3 0 3 0 0 3
3 Zambia 3 0 2 1 -1 2
4 Tanzania 3 0 2 1 -3 2

Round of 16

# Lag S V O F +/− P
1 Angola 1 1 0 0 3 3
2 Sydafrika 1 1 0 0 2 3
3 Nigeria 1 1 0 0 2 3
4 Mali 1 1 0 0 1 3
5 Guinea 1 1 0 0 1 3
6 Kap Verde 1 1 0 0 1 3
7 DR Kongo 1 0 1 0 0 1
8 Elfenbenskusten 1 0 1 0 0 1
9 Egypten 1 0 1 0 0 1
10 Senegal 1 0 1 0 0 1
11 Burkina Faso 1 0 0 1 -1 0
12 Ekvatorialguinea 1 0 0 1 -1 0
13 Mauretanien 1 0 0 1 -1 0
14 Kamerun 1 0 0 1 -2 0
15 Marocko 1 0 0 1 -2 0
16 Namibia 1 0 0 1 -3 0

Quarter-Finals

# Lag S V O F +/− P
1 DR Kongo 1 1 0 0 2 3
2 Elfenbenskusten 1 1 0 0 1 3
3 Nigeria 1 1 0 0 1 3
4 Kap Verde 1 0 1 0 0 1
5 Sydafrika 1 0 1 0 0 1
6 Mali 1 0 0 1 -1 0
7 Angola 1 0 0 1 -1 0
8 Guinea 1 0 0 1 -2 0

Semifinaler

# Lag S V O F +/− P
1 Elfenbenskusten 1 1 0 0 1 3
2 Sydafrika 1 0 1 0 0 1
3 Nigeria 1 0 1 0 0 1
4 DR Kongo 1 0 0 1 -1 0

3rd Place

# Lag S V O F +/− P
1 DR Kongo 1 0 1 0 0 1
2 Sydafrika 1 0 1 0 0 1

Final

# Lag S V O F +/− P
1 Elfenbenskusten 1 1 0 0 1 3
2 Nigeria 1 0 0 1 -1 0

Domarstatistik

Namn Födelseort Matcher Röda kort Ratio röda Gula kort Ratio gula
Mohamed Adel Cairo 3 3 1,0 17 5,7
Omar Abdulkadir Artan 2 1 0,5 7 3,5
Pierre Atcho 2 0 0,0 8 4,0
Dahane Beida 3 2 0,7 12 4,0
Abdel Aziz Bouh 1 0 0,0 4 4,0
Youcef Gamouh 1 0 0,0 1 1,0
Mustapha Ghorbal 2 0 0,0 4 2,0
Samir Guezzaz 1 0 0,0 1 1,0
Djindo Louis Houngnandande 1 1 1,0 3 3,0
Mahmood Ali Ismail 3 1 0,3 13 4,3
Jalal Jayed 1 0 0,0 5 5,0
Rédouane Jiyed 2 1 0,5 6 3,0
Bouchra Karboubi 1 0 0,0 3 3,0
Daniel Nii Laryea 1 0 0,0 2 2,0
Mohamed Maarouf 1 0 0,0 3 3,0
Alhadj Allaou Mahamat 2 1 0,5 10 5,0
Ibrahim Mutaz 3 1 0,3 16 5,3
Pacifique Ndabihawenimana 1 0 0,0 4 4,0
Jean Jacques Ndala 3 0 0,0 11 3,7
Amin Omar 3 1 0,3 6 2,0
Issa Sy 2 0 0,0 9 4,5
Patrice Tanguy 1 0 0,0 1 1,0
Bamlak Tessema Weyesa Addis Ababa 3 0 0,0 7 2,3
Abongile Tom 3 1 0,3 17 5,7
Samuel Uwikunda 2 0 0,0 3 1,5
Peter Waweru Nairobi 1 0 0,0 4 4,0