Europa League

Europa League

flag

Visa fler

Nyheter

  • 1v
    Europa League Här är lagen Elfsborg kan lottas mot i EL-kvalet
    Här är lagen Elfsborg kan lottas mot i EL-kvalet
  • 2v
    Italien Hien avslöjar Bosses fint: "Sa han det?"
    Hien avslöjar Bosses fint: "Sa han det?"
  • 4v
    Europa League Frimpong: "Vi är extremt besvikna"
    Frimpong: "Vi är extremt besvikna"
  • 4v
    Europa League Svenskarnas EL-glädje: "Hur är läget Sverige?!"
    Svenskarnas EL-glädje: "Hur är läget Sverige?!"
  • 4v
    Europa League Gasperini: "Vi förtjänade det"
    Gasperini: "Vi förtjänade det"
  • 4v
    Europa League Hien och Holm EL-mästare - efter Lookman-hattrick
    Hien och Holm EL-mästare - efter Lookman-hattrick
  • 4v
    Europa League Gazzettan: Hien kan bänkas i EL-finalen
    Gazzettan: Hien kan bänkas i EL-finalen
  • 6v
    Europa League Hien hyllas efter avancemanget: "Satte handfängsel på honom"
    Hien hyllas efter avancemanget: "Satte handfängsel på honom"
  • 6v
    Europa League Hien och Holm ska spela EL-final
    Hien och Holm ska spela EL-final
  • 6v
    Europa League Leverkusens succékväll: Rekord - och EL-finalbiljett
    Leverkusens succékväll: Rekord - och EL-finalbiljett
  • 7v
    Europa League Leverkusens succé fortsätter - avfärdade Roma
    Leverkusens succé fortsätter - avfärdade Roma
  • 9v
    Europa League Så spelas semifinalerna i EL och ECL
    Så spelas semifinalerna i EL och ECL

Visa fler

Final

Atalanta
B. Leverkusen
3
0
22 maj
21:00
'

Semifinaler

Atalanta
Marseille
3
0
09 maj
21:00
'
B. Leverkusen
Roma
2
2
09 maj
21:00
'
Marseille
Atalanta
1
1
02 maj
21:00
'
Roma
B. Leverkusen
0
2
02 maj
21:00
'

Kvartsfinaler

Atalanta
Liverpool
0
1
18 apr
21:00
'
Marseille
Benfica
4
2
1
0
18 apr
21:00
'
Roma
Milan
2
1
18 apr
21:00
'
West Ham
B. Leverkusen
1
1
18 apr
21:00
'
B. Leverkusen
West Ham
2
0
11 apr
21:00
'
Benfica
Marseille
2
1
11 apr
21:00
'
Liverpool
Atalanta
0
3
11 apr
21:00
'
Milan
Roma
0
1
11 apr
21:00
'

Åttondelsfinaler

Atalanta
Sporting Lisboa
2
1
14 mar
21:00
'
B. Leverkusen
Qarabağ
3
2
14 mar
21:00
'
Brighton
Roma
1
0
14 mar
21:00
'
Liverpool
AC Sparta Prague
6
1
14 mar
21:00
'
Glasgow Rangers
Benfica
0
1
14 mar
18:45
'
Slavia Prague
Milan
1
3
14 mar
18:45
'
Villarreal
Marseille
3
1
14 mar
18:45
'
West Ham
Freiburg
5
0
14 mar
18:45
'
Benfica
Glasgow Rangers
2
2
07 mar
21:00
'
Freiburg
West Ham
1
0
07 mar
21:00
'
Marseille
Villarreal
4
0
07 mar
21:00
'
Milan
Slavia Prague
4
2
07 mar
21:00
'
AC Sparta Prague
Liverpool
1
5
07 mar
18:45
'
Qarabağ
B. Leverkusen
2
2
07 mar
18:45
'
Roma
Brighton
4
0
07 mar
18:45
'
Sporting Lisboa
Atalanta
1
1
06 mar
18:45
'

Grupp A

# Lag S V O F +/− P
1 West Ham 6 5 0 1 6 15
2 Freiburg 6 4 0 2 10 12
3 Olympiakos 6 2 1 3 -3 7
4 TSC 6 0 1 5 -13 1

Grupp B

# Lag S V O F +/− P
1 Brighton 6 4 1 1 5 13
2 Marseille 6 3 2 1 4 11
3 Ajax 6 1 2 3 -3 5
4 AEK 6 1 1 4 -6 4

Grupp C

# Lag S V O F +/− P
1 Glasgow Rangers 6 3 2 1 2 11
2 AC Sparta Prague 6 3 1 2 2 10
3 Real Betis 6 3 0 3 2 9
4 Aris Limassol 6 1 1 4 -6 4

Grupp D

# Lag S V O F +/− P
1 Atalanta 6 4 2 0 8 14
2 Sporting Lisboa 6 3 2 1 4 11
3 Sturm Graz 6 1 1 4 -5 4
4 Raków Częstochowa 6 1 1 4 -7 4

Grupp E

# Lag S V O F +/− P
1 Liverpool 6 4 0 2 10 12
2 Toulouse 6 3 2 1 -1 11
3 Union Saint-Gilloise 6 2 2 2 -3 8
4 LASK Linz 6 1 0 5 -6 3

Grupp F

# Lag S V O F +/− P
1 Villarreal 6 4 1 1 2 13
2 Rennes 6 4 0 2 7 12
3 Maccabi Haifa 6 1 2 3 -6 5
4 Panathinaikos 6 1 1 4 -3 4

Grupp G

# Lag S V O F +/− P
1 Slavia Prague 6 5 0 1 13 15
2 Roma 6 4 1 1 8 13
3 Servette 6 1 2 3 -9 5
4 Sheriff Tiraspol 6 0 1 5 -12 1

Grupp H

# Lag S V O F +/− P
1 B. Leverkusen 6 6 0 0 16 18
2 Qarabağ 6 3 1 2 -2 10
3 Molde 6 2 1 3 0 7
4 BK Häcken 6 0 0 6 -14 0

Knockout round play-offs

# Lag S V O F +/− P
1 Marseille 2 1 1 0 2 4
2 Sporting Lisboa 2 1 1 0 2 4
3 Freiburg 2 1 1 0 1 4
4 Benfica 2 1 1 0 1 4
5 AC Sparta Prague 2 1 0 1 2 3
6 Milan 2 1 0 1 2 3
7 Qarabağ 2 1 0 1 1 3
8 Sporting Braga 2 1 0 1 -1 3
9 Galatasaray 2 1 0 1 -2 3
10 Rennes 2 1 0 1 -2 3
11 Feyenoord 2 0 2 0 0 2
12 Roma 2 0 2 0 0 2
13 Lens 2 0 1 1 -1 1
14 Toulouse 2 0 1 1 -1 1
15 Sjaktar Donetsk 2 0 1 1 -2 1
16 BSC Young Boys 2 0 1 1 -2 1

Round of 16

# Lag S V O F +/− P
1 Liverpool 2 2 0 0 9 6
2 Milan 2 2 0 0 4 6
3 B. Leverkusen 2 1 1 0 1 4
4 Atalanta 2 1 1 0 1 4
5 Benfica 2 1 1 0 1 4
6 West Ham 2 1 0 1 4 3
7 Roma 2 1 0 1 3 3
8 Marseille 2 1 0 1 2 3
9 Villarreal 2 1 0 1 -2 3
10 Brighton 2 1 0 1 -3 3
11 Freiburg 2 1 0 1 -4 3
12 Qarabağ 2 0 1 1 -1 1
13 Glasgow Rangers 2 0 1 1 -1 1
14 Sporting Lisboa 2 0 1 1 -1 1
15 Slavia Prague 2 0 0 2 -4 0
16 AC Sparta Prague 2 0 0 2 -9 0

Kvartsfinaler

# Lag S V O F +/− P
1 Roma 2 2 0 0 2 6
2 B. Leverkusen 2 1 1 0 2 4
3 Atalanta 2 1 0 1 2 3
4 Marseille 2 1 0 1 0 3
5 Benfica 2 1 0 1 0 3
6 Liverpool 2 1 0 1 -2 3
7 West Ham 2 0 1 1 -2 1
8 Milan 2 0 0 2 -2 0

Semifinaler

# Lag S V O F +/− P
1 Atalanta 2 1 1 0 3 4
2 B. Leverkusen 2 1 1 0 2 4
3 Roma 2 0 1 1 -2 1
4 Marseille 2 0 1 1 -3 1

Final

# Lag S V O F +/− P
1 Atalanta 1 1 0 0 3 3
2 B. Leverkusen 1 0 0 1 -3 0

Domarstatistik

Namn Födelseort Matcher Röda kort Ratio röda Gula kort Ratio gula
Əliyar Ağayev Baku 2 0 0,0 8 4,0
Mohammed Al-Hakim Najaf 2 0 0,0 4 2,0
Mykola Balakin 2 0 0,0 13 6,5
Benoît Bastien Epinal 3 2 0,7 8 2,7
John Beaton 1 0 0,0 7 7,0
Jérôme Brisard 3 0 0,0 8 2,7
John Brooks Leicestershire 1 0 0,0 2 2,0
Christian-Petru Ciochirca Bucharest 1 0 0,0 6 6,0
Willie Collum Glasgow 2 1 0,5 6 3,0
Nikola Dabanović 4 0 0,0 11 2,8
Willy Delajod 1 0 0,0 3 3,0
Marco Di Bello Brindisi 1 0 0,0 5 5,0
Espen Eskås 1 0 0,0 3 3,0
Horațiu Feşnic Cluj-Napoca 3 0 0,0 14 4,7
Bartosz Frankowski Toruń 2 0 0,0 6 3,0
Jesús Gil Manzano Don Benito 2 0 0,0 9 4,5
Sebastian Gishamer Bürmoos 1 0 0,0 3 3,0
Filip Glova 3 0 0,0 10 3,3
Serdar Gözübüyük Haarlem 1 1 1,0 6 6,0
Orel Grinfeld 1 0 0,0 3 3,0
Marco Guida Pompei 1 0 0,0 2 2,0
Alejandro Hernández Hernández Arrecife de L. 3 2 0,7 16 5,3
Robert Jones 1 0 0,0 2 2,0
Enea Jorgji 2 1 0,5 6 3,0
Srđan Jovanović 1 0 0,0 5 5,0
Matej Jug 3 0 0,0 18 6,0
Georgi Kabakov 3 1 0,3 25 8,3
Atilla Karaoğlan 2 0 0,0 13 6,5
István Kovács Carei 2 0 0,0 15 7,5
Morten Krogh 2 1 0,5 8 4,0
Giorgi Kruashvili 1 0 0,0 7 7,0
Ivan Kružliak 3 0 0,0 7 2,3
Erik Lambrechts Leuven 2 0 0,0 11 5,5
Harald Lechner Vienna 1 0 0,0 6 6,0
François Letexier Brittany 4 0 0,0 17 4,3
Allard Lindhout Voorhout 2 0 0,0 9 4,5
Manfredas Lukjančukas 2 2 1,0 9 4,5
Danny Makkelie 1 0 0,0 7 7,0
Szymon Marciniak Płock 1 1 1,0 6 6,0
Fabio Maresca Naples 1 0 0,0 5 5,0
Maurizio Mariani Rome 2 1 0,5 8 4,0
Davide Massa Imperia 1 0 0,0 8 8,0
Halil Umut Meler 2 1 0,5 4 2,0
António Nobre Caldas da Rainha 1 0 0,0 5 5,0
Glenn Nyberg Borlänge 2 1 0,5 9 4,5
Rade Obrenović 2 0 0,0 9 4,5
Michael Oliver Northumberland 2 0 0,0 8 4,0
Harm Osmers Hannover 2 0 0,0 11 5,5
Igor Pajač Zagreb 1 0 0,0 2 2,0
Anastasios Papapetrou 2 1 0,5 7 3,5
Craig Pawson South Yorkshire 3 0 0,0 19 6,3
Irfan Peljto 1 0 0,0 3 3,0
Radu Petrescu Bucharest 1 0 0,0 5 5,0
João Pinheiro Braga 2 0 0,0 10 5,0
Roi Reinshreiber 1 0 0,0 1 1,0
Don Robertson Glasgow 1 0 0,0 2 2,0
Donatas Rumšas 1 1 1,0 8 8,0
Rohit Saggi 3 1 0,3 16 5,3
José María Sánchez Martínez Lorca 3 0 0,0 19 6,3
Sandro Schärer Buttikon 2 1 0,5 5 2,5
Urs Schnyder Escholzmatt 2 0 0,0 2 1,0
Daniel Siebert Berlin 2 0 0,0 5 2,5
Artur Soares Dias Oporto 2 0 0,0 3 1,5
Simone Sozza Milan 2 1 0,5 9 4,5
Daniel Stefanski 2 1 0,5 12 6,0
Sascha Stegemann Niederkassel 1 0 0,0 5 5,0
Tobias Stieler Obertshausen 2 0 0,0 11 5,5
Duje Strukan Split 2 1 0,5 12 6,0
Anthony Taylor Greater Manchester 2 2 1,0 9 4,5
Kristo Tohver 1 0 0,0 11 11,0
Andris Treimanis 2 1 0,5 15 7,5
Clément Turpin Oulins 1 0 0,0 4 4,0
Lawrence Visser Lommel 1 0 0,0 4 4,0
Nick Walsh 3 0 0,0 15 5,0
Julian Weinberger Vienna 1 0 0,0 1 1,0
Juxhin Xhaja 1 1 1,0 2 2,0
Felix Zwayer Berlin 2 0 0,0 14 7,0