POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
SVENSKA CUPEN

Fotbollskanalen tippar cupens gruppspel - här finns skrällchansen

Foto: Bildbyrån.

I helgen sparkar svenska cupens gruppspel i gång.
Nedan tippar Fotbollskanalens redaktion hur grupperna slutar.

Under lördagen spelas de första matcherna i svenska cupens gruppspel. Nu ska åtta gruppettor koras och de lagen tar sig vidare till kvartsfinal den 9/10 mars. Semifinalerna spelas sedan helgen därpå.

Inför starten av årets cupspel har Fotbollskanalens redaktion tippat utgången av gruppspelet. Slutsatsen? Det kommer bli få skrällar. Endast i grupp 7 ges ett "oseedat" lag (Elfsborg) en stor chans till avancemang.

Samlat tips från Fotbollskanalens redaktion (utifrån hur alla tippat enskilt) - de går vidare från grupperna:

Grupp 1: AIK

Grupp 2: IFK Norrköping

Grupp 3: Malmö FF

Grupp 4: Hammarby IF

Grupp 5: BK Häcken

Grupp 6: Östersunds FK

Grupp 7: Djurgårdens IF/IF Elfsborg (båda lagen tippas som etta av sex redaktionsmedlemmar) 

Grupp 8: Örebro SK

Samtliga matcher i svenska cupen sänds på C More. 

FAKTA

Fotbollskanalen-redaktionens tips

OLOF LUNDH:

Grupp 1
1. AIK
2. Jönköpings Södra
3. Örgryte IS
4. Norrby IF

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. IFK Värnamo
3. AFC Eskilstuna
4. Assyriska Turabdin

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Falkenbergs FF
3. Degerfors IF
4. Östers IF

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Varbergs Bois
3. Dalkurd FF
4. Eskilsminne IF 

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IF Brommapojkarna
3. IK Brage
4. FC Rosengård

Grupp 6
1. Östersunds FK
2. IK Sirius
3. Halmstads BK
4. Karlstad BK

Grupp 7
1. Djurgårdens IF
2. IF Elfsborg
3. IK Frej
4. Hässleholms IF 

Grupp 8
1. Örebro SK
2. Gais
3. IFK Göteborg
4. Nyköpings Bis

PIERRE CARLSSON:

Grupp 1 
1. AIK
2. Örgryte IS
3. Jönköpings Södra
4. Norrby IF 

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. AFC Eskilstuna
3. Assyriska Turabdin
4. IFK Värnamo 

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Östers IF
3. Falkenbergs FF
4. Degerfors IF

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Varbergs Bois
3. Dalkurd FF
4. Eskilsminne IF

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IF Brommapojkarna
3. IK Brage
4. FC Rosengård 

Grupp 6
1. Östersunds FK
2. IK Sirius
3. Halmstads BK
4. Karlstad BK 

Grupp 7
1. IF Elfsborg
2. Djurgårdens IF
3. IK Frej
4. Hässleholms IF 

Grupp 8
1. IFK Göteborg
2. Örebro SK
3. Gais
4. Nyköpings Bis

SEBASTIAN PEARSON:

Grupp 1
1. AIK
2. Örgryte IS
3. Norrby IF
4. Jönköpings Södra

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. AFC Eskilstuna
3. IFK Värnamo
4. Assyriska Turabdin

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Falkenbergs FF
3. Östers IF
4. Degerfors IF

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Dalkurd FF
3. Varbergs Bois
4. Eskilsminne IF

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IK Brage
3. IF Brommapojkarna
4. FC Rosengård

Grupp 6
1. Östersunds FK
2. Halmstads BK
3. IK Sirius
4. Karlstad BK

Grupp 7
1. Djurgårdens IF
2. IF Elfsborg
3. IK Frej
4. Hässleholms IF

Grupp 8
1. Örebro SK
2. IFK Göteborg
3. Gais
4. Nyköpings Bis

JONAS HANSSON:

Grupp 1
1. AIK
2. Örgryte IS
3. Norrby IF
4. Jönköpings Södra

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. AFC Eskilstuna
3. IFK Värnamo
4. Assyriska Turabdin

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Östers IF
3. Degerfors IF
4. Falkenbergs FF

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Dalkurd FF
3. Varbergs Bois
4. Eskilsminne IF

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IK Brage
3. IF Brommapojkarna
4. FC Rosengård

Grupp 6
1. Östersunds FK
2. Halmstads BK
3. IK Sirius
4. Karlstad BK

Grupp 7
1. Djurgårdens IF
2. IF Elfsborg
3. IK Frej
4. Hässleholms IF

Grupp 8
1. Örebro SK
2. IFK Göteborg
3. Gais
4. Nyköpings Bis

LUDWIG BILLENGREN:

Grupp 1
1. AIK
2. Örgryte IS
3. Jönköpings Södra
4. Norrby IF 

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. AFC Eskilstuna
3. Assyriska Turabdin
4. IFK Värnamo

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Östers IF
3. Falkenbergs FF
4. Degerfors IF 

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Varbergs Bois
3. Dalkurd FF
4. Eskilsminne IF

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IK Brage
3. IF Brommapojkarna
4. FC Rosengård

Grupp 6
1. Halmstads BK
2. Östersunds FK
3. IK Sirius
4. Karlstad BK

Grupp 7
1. IF Elfsborg
2. Djurgårdens IF
3. IK Frej
4. Hässleholms IF

Grupp 8
1. IFK Göteborg
2. Örebro SK
3. Gais
4. Nyköpings Bis 

MAX RICHNAU:

Grupp 1
1. AIK
2. Örgryte IS
3. Norrby IF
4. Jönköpings Södra 

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. AFC Eskilstuna
3. IFK Värnamo
4. Assyriska Turabdin 

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Falkenbergs FF
3. Degerfors IF
4. Östers IF 

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Dalkurd FF
3. Varbergs Bois
4. Eskilsminne IF 

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IK Brage
3. IF Brommapojkarna
4. FC Rosengård 

Grupp 6
1. Östersunds FK
2. IK Sirius
3. Halmstads BK
4. Karlstad BK 

Grupp 7
1. Djurgårdens IF
2. IF Elfsborg
3. IK Frej
4. Hässleholms IF 

Grupp 8
1. Örebro SK
2. IFK Göteborg
3. Nyköpings Bis
4. Gais

ANDRÉAS SUNDBERG:

Grupp 1
1. AIK
2. Jönköpings Södra
3. Örgryte IS
4. Norrby IF

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. AFC Eskilstuna
3. IFK Värnamo
4. Assyriska Turabdin

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Falkenbergs FF
3. Degerfors IF
4. Östers IF 

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Dalkurd FF
3. Varbergs Bois
4. Eskilsminne IF

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IF Brommapojkarna
3. IK Brage
4. FC Rosengård

Grupp 6
1. Östersunds FK
2. Halmstads BK
3. IK Sirius
4. Karlstad BK

Grupp 7
1. IF Elfsborg
2. Djurgårdens IF
3. IK Frej
4. Hässleholms IF

Grupp 8
1. Örebro SK
2. Nyköpings Bis
3. IFK Göteborg
4. Gais

ALEXANDER MALMKVIST:

Grupp 1
1. AIK
2. Örgryte IS
3. Jönköpings Södra
4. Norrby IF

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. AFC Eskilstuna
3. IFK Värnamo
4. Assyriska Turabdin

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Östers IF
3. Falkenbergs FF
4. Degerfors IF

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Varbergs Bois
3. Dalkurd FF
4. Eskilsminne IF

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IK Brage
3. IF Brommapojkarna
4. FC Rosengård

Grupp 6
1. IK Sirius
2. Östersunds FK
3. Halmstads BK
4. Karlstad BK 

Grupp 7
1. Djurgårdens IF
2. IF Elfsborg
3. IK Frej
4. Hässleholms IF 

Grupp 8
1. IFK Göteborg
2. Örebro SK
3. Gais
4. Nyköpings Bis 

SVEN BERTIL LILJEGREN:

Grupp 1
1. AIK
2. Örgryte IS
3. Jönköpings Södra
4. Norrby IF

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. AFC Eskilstuna
3. IFK Värnamo
4. Assyriska Turabdin

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Östers IF
3. Degerfors IF
4. Falkenbergs FF

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Dalkurd FF
3. Varbergs Bois
4. Eskilsminne IF 

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IF Brommapojkarna
3. IK Brage
4. FC Rosengård 

Grupp 6
1. Östersunds FK
2. Halmstads BK
3. IK Sirius
4. Karlstad BK 

Grupp 7
1. IF Elfsborg
2. Djurgårdens IF
3. IK Frej
4. Hässleholms IF 

Grupp 8
1. Örebro SK
2. Gais
3. IFK Göteborg
4. Nyköpings Bis 

JESPER THEDEEN:

Grupp 1
1. AIK
2. Norrby IF
3. Örgryte IS
4. Jönköpings Södra

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. AFC Eskilstuna
3. Assyriska Turabdin
4. IFK Värnamo

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Falkenbergs FF
3. Degerfors IF
4. Östers IF

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Varbergs Bois
3. Eskilsminne IF
4. Dalkurd FF

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IF Brommapojkarna
3. IK Brage
4. FC Rosengård

Grupp 6
1. IK Sirius
2. Östersunds FK
3. Halmstads BK
4. Karlstad BK

Grupp 7
1. IF Elfsborg
2. Djurgårdens IF
3. IK Frej
4. Hässleholms IF 

Grupp 8
1. Örebro SK
2. IFK Göteborg
3. Nyköpings Bis
4. Gais 

ARON FORSBERG:

Grupp 1
1. AIK
2. Örgryte IS
3. Jönköpings Södra
4. Norrby IF

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. AFC Eskilstuna
3. IFK Värnamo
4. Assyriska Turabdin

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Degerfors IF
3. Falkenbergs FF
4. Östers IF

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Varbergs Bois
3. Dalkurd FF
4. Eskilsminne IF

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IF Brommapojkarna
3. IK Brage
4. FC Rosengård

Grupp 6
1. Östersunds FK
2. IK Sirius
3. Halmstads BK
4. Karlstad BK

Grupp 7
1. Djurgårdens IF
2. IF Elfsborg
3. IK Frej
4. Hässleholms IF 

Grupp 8
1. Gais
2. IFK Göteborg
3. Örebro SK
4. Nyköpings Bis

MARTIN PETERSSON:

Grupp 1
1. AIK
2. Örgryte IS
3. Jönköpings Södra
4. Norrby IF

Grupp 2
1. IFK Norrköping
2. IFK Värnamo
3. AFC Eskilstuna
4. Assyriska Turabdin

Grupp 3
1. Malmö FF
2. Östers IF
3. Falkenbergs FF
4. Degerfors IF

Grupp 4
1. Hammarby IF
2. Dalkurd FF
3. Varbergs Bois
4. Eskilsminne IF

Grupp 5
1. BK Häcken
2. IF Brommapojkarna
3. IK Brage
4. FC Rosengård

Grupp 6
1. Östersunds FK
2. Halmstads BK
3. IK Sirius
4. Karlstad BK

Grupp 7
1. IF Elfsborg
2. Djurgårdens IF
3. IK Frej
4. Hässleholms IF

Grupp 8
1. Örebro SK
2. Gais
3. IFK Göteborg
4. Nyköpings Bis

Publicerad 2019-02-16 kl 08:00
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå