ANNONS
Copa del Rey

Copa del Rey

flag SPANIEN

Visa fler

Nyheter

  • 1v
    Spanien Cupdramat: Real Madrid slog Atlético efter förlängning
    Cupdramat: Real Madrid slog Atlético efter förlängning
  • 1v
    Spanien Docka av Vinicius Junior hängd på bro inför Madridderbyt
    Docka av Vinicius Junior hängd på bro inför Madridderbyt
  • 2v
    Spanien Real Madrid vände mot Villarreal - klart för cupkvartsfinal
    Real Madrid vände mot Villarreal - klart för cupkvartsfinal
  • 4v
    Spanien Fati räddade Barcelona från jättefiasko
    Fati räddade Barcelona från jättefiasko
  • 12v
    Spanien Swedberg utbytt i 35:e minuten i första starten i Spanien
    Swedberg utbytt i 35:e minuten i första starten i Spanien
  • 41v
    Spanien Miranda efter vinnarstraffen: "Jag höll på att skita på mig"
    Miranda efter vinnarstraffen: "Jag höll på att skita på mig"
  • 41v
    Spanien Real Betis vann Copa del Rey efter straffdrama - första cuptiteln på 17 år
    Real Betis vann Copa del Rey efter straffdrama - första cuptiteln på 17 år
  • Spanien Real Madrids missräkning - åkte ut i Copa del Rey-kvartsfinalen
    Real Madrids missräkning - åkte ut i Copa del Rey-kvartsfinalen
  • Spanien Isaks Real Sociedad blev utklassat - åkte ut i Copa del Rey
    Isaks Real Sociedad blev utklassat - åkte ut i Copa del Rey
  • Spanien Tråkiga bilder - Reals spelarbuss blev attackerad
    Tråkiga bilder - Reals spelarbuss blev attackerad
  • Spanien Torres första Barça-mål hjälpte inte - Copa del Rey-mästaren utslagen
    Torres första Barça-mål hjälpte inte - Copa del Rey-mästaren utslagen
  • Spanien Hazard hjälte för Real Madrid i cupen - slog till med första målet
    Hazard hjälte för Real Madrid i cupen - slog till med första målet

Visa fler

Semifinaler

Barcelona
Real Madrid
05 apr
22:00
'
Ath Bilbao
Osasuna
04 apr
22:00
'
Real Madrid
Barcelona
02 mar
21:00
'
Osasuna
Ath Bilbao
01 mar
21:00
'

Kvartsfinaler

Real Madrid
Atl.Madrid
3
1
26 jan
21:00
'
Valencia
Ath Bilbao
1
3
26 jan
20:00
'
Osasuna
Sevilla
2
1
25 jan
22:00
'
Barcelona
R.Sociedad
1
0
25 jan
21:00
'

Första omgången

# Lag S V O F +/− P
1 Villarreal 1 1 0 0 9 3
2 Mallorca 1 1 0 0 6 3
3 Celta 1 1 0 0 5 3
4 Levante 1 1 0 0 4 3
5 Osasuna 1 1 0 0 3 3
6 R.Sociedad 1 1 0 0 3 3
7 Albacete 1 1 0 0 3 3
8 Eibar 1 1 0 0 3 3
9 Elche 1 1 0 0 3 3
10 Espanyol 1 1 0 0 3 3
11 Cacereño 1 1 0 0 3 3
12 La Nucía 1 1 0 0 2 3
13 FC Andorra 1 1 0 0 2 3
14 Logroñés 1 1 0 0 2 3
15 Pontevedra 1 1 0 0 2 3
16 Vallecano 1 1 0 0 2 3
17 Ibiza Islas Pitiusas 1 1 0 0 2 3
18 Ath Bilbao 1 1 0 0 2 3
19 Atl.Madrid 1 1 0 0 2 3
20 Gimnastic 1 1 0 0 2 3
21 Ibiza 1 1 0 0 2 3
22 Mirandés 1 1 0 0 2 3
23 Numancia 1 1 0 0 2 3
24 Valladolid 1 1 0 0 2 3
25 Sevilla 1 1 0 0 2 3
26 Tenerife 1 1 0 0 2 3
27 Arenteiro 1 1 0 0 2 3
28 Coria 1 1 0 0 2 3
29 Guijuelo 1 1 0 0 2 3
30 Getafe 1 1 0 0 1 3
31 Granada 1 1 0 0 1 3
32 Real Oviedo 1 1 0 0 1 3
33 Sporting Gijón 1 1 0 0 1 3
34 Real Unión 1 1 0 0 1 3
35 Girona 1 1 0 0 1 3
36 Linares 1 1 0 0 1 3
37 CD Guadalajara 1 1 0 0 1 3
38 Alaves 1 1 0 0 1 3
39 Cartagena 1 1 0 0 1 3
40 Ceuta 1 1 0 0 1 3
41 Intercity 1 1 0 0 1 3
42 Las Palmas 1 1 0 0 1 3
43 Arenas 1 1 0 0 1 3
44 Atlético Saguntino 1 1 0 0 1 3
45 Diocesano 1 1 0 0 1 3
46 Sestao River 1 1 0 0 1 3
47 Eldense 1 0 1 0 0 1
48 Huesca 1 0 1 0 0 1
49 Mérida 1 0 1 0 0 1
50 Coruxo 1 0 1 0 0 1
51 Torremolinos 1 0 1 0 0 1
52 Utebo 1 0 1 0 0 1
53 Alcorcón 1 0 1 0 0 1
54 Atlético Baleares 1 0 1 0 0 1
55 Malaga 1 0 1 0 0 1
56 Murcia 1 0 1 0 0 1
57 Arnedo 1 0 1 0 0 1
58 Atlético Paso 1 0 1 0 0 1
59 Ourense 1 0 1 0 0 1
60 Peña Deportiva 1 0 1 0 0 1
61 Burgos 1 0 1 0 0 1
62 Gernika 1 0 1 0 0 1
63 Leganés 1 0 1 0 0 1
64 Recreativo 1 0 1 0 0 1
65 Cádiz 1 0 0 1 -1 0
66 Beasain 1 0 0 1 -1 0
67 Gimnástica Torrelavega 1 0 0 1 -1 0
68 San Roque 1 0 0 1 -1 0
69 Yeclano 1 0 0 1 -1 0
70 Ponferradina 1 0 0 1 -1 0
71 Quintanar Rey 1 0 0 1 -1 0
72 Unión Adarve 1 0 0 1 -1 0
73 Alfaro 1 0 0 1 -1 0
74 Amorebieta 1 0 0 1 -1 0
75 Cirbonero 1 0 0 1 -1 0
76 Lleida 1 0 0 1 -1 0
77 Lugo 1 0 0 1 -1 0
78 Racing Ferrol 1 0 0 1 -1 0
79 Zaragoza 1 0 0 1 -1 0
80 Teruel 1 0 0 1 -1 0
81 Utrera 1 0 0 1 -1 0
82 Hercules 1 0 0 1 -2 0
83 Rayo Majadahonda 1 0 0 1 -2 0
84 Manacor 1 0 0 1 -2 0
85 Manresa 1 0 0 1 -2 0
86 Mollerussa 1 0 0 1 -2 0
87 Navalcarnero 1 0 0 1 -2 0
88 Almazán 1 0 0 1 -2 0
89 Almería 1 0 0 1 -2 0
90 Alzira 1 0 0 1 -2 0
91 Barbadás 1 0 0 1 -2 0
92 Cristo Atlético 1 0 0 1 -2 0
93 Dep. La Coruna 1 0 0 1 -2 0
94 Fuenlabrada 1 0 0 1 -2 0
95 Lealtad 1 0 0 1 -2 0
96 Racing Rioja 1 0 0 1 -2 0
97 San Juan 1 0 0 1 -2 0
98 Velarde 1 0 0 1 -2 0
99 Vimenor 1 0 0 1 -2 0
100 Cazalegas 1 0 0 1 -3 0
101 Fuentes 1 0 0 1 -3 0
102 Córdoba 1 0 0 1 -3 0
103 Huétor Tájar 1 0 0 1 -3 0
104 L'Alcora 1 0 0 1 -3 0
105 Las Rozas 1 0 0 1 -3 0
106 Rincón 1 0 0 1 -3 0
107 Olot 1 0 0 1 -4 0
108 Algar 1 0 0 1 -5 0
109 Autol 1 0 0 1 -6 0
110 Santa Amalia 1 0 0 1 -9 0

Second Round

# Lag S V O F +/− P
1 R.Sociedad 1 1 0 0 5 3
2 Valladolid 1 1 0 0 4 3
3 Celta 1 1 0 0 3 3
4 Elche 1 1 0 0 3 3
5 Sevilla 1 1 0 0 3 3
6 Sporting Gijón 1 1 0 0 3 3
7 Atl.Madrid 1 1 0 0 2 3
8 Osasuna 1 1 0 0 2 3
9 Getafe 1 1 0 0 2 3
10 Intercity 1 1 0 0 2 3
11 Ceuta 1 1 0 0 1 3
12 Villarreal 1 1 0 0 1 3
13 Cacereño 1 1 0 0 1 3
14 Gimnastic 1 1 0 0 1 3
15 Levante 1 1 0 0 1 3
16 Pontevedra 1 1 0 0 1 3
17 Alaves 1 1 0 0 1 3
18 Ath Bilbao 1 1 0 0 1 3
19 Espanyol 1 1 0 0 1 3
20 Mallorca 1 1 0 0 1 3
21 Eldense 1 1 0 0 1 3
22 Ibiza Islas Pitiusas 1 1 0 0 1 3
23 Linares 1 1 0 0 1 3
24 Real Oviedo 1 1 0 0 1 3
25 Cartagena 1 0 1 0 0 1
26 Alcorcón 1 0 1 0 0 1
27 Albacete 1 0 1 0 0 1
28 Atlético Saguntino 1 0 1 0 0 1
29 La Nucía 1 0 1 0 0 1
30 Las Palmas 1 0 1 0 0 1
31 Logroñés 1 0 1 0 0 1
32 Vallecano 1 0 1 0 0 1
33 Ibiza 1 0 0 1 -1 0
34 FC Andorra 1 0 0 1 -1 0
35 Girona 1 0 0 1 -1 0
36 Malaga 1 0 0 1 -1 0
37 Tenerife 1 0 0 1 -1 0
38 Guijuelo 1 0 0 1 -1 0
39 Atlético Paso 1 0 0 1 -1 0
40 Burgos 1 0 0 1 -1 0
41 Eibar 1 0 0 1 -1 0
42 Granada 1 0 0 1 -1 0
43 Mérida 1 0 0 1 -1 0
44 Santander 1 0 0 1 -1 0
45 Real Unión 1 0 0 1 -1 0
46 Sestao River 1 0 0 1 -1 0
47 Arenteiro 1 0 0 1 -2 0
48 Arnedo 1 0 0 1 -2 0
49 Diocesano 1 0 0 1 -2 0
50 Mirandés 1 0 0 1 -2 0
51 CD Guadalajara 1 0 0 1 -3 0
52 Gernika 1 0 0 1 -3 0
53 Numancia 1 0 0 1 -3 0
54 Torremolinos 1 0 0 1 -3 0
55 Arenas 1 0 0 1 -4 0
56 Coria 1 0 0 1 -5 0

Andra omgången

# Lag S V O F +/− P
1 Ath Bilbao 1 1 0 0 5 3
2 Sevilla 1 1 0 0 5 3
3 Villarreal 1 1 0 0 4 3
4 Real Betis 1 1 0 0 3 3
5 Valencia 1 1 0 0 3 3
6 Espanyol 1 1 0 0 2 3
7 Atl.Madrid 1 1 0 0 2 3
8 Mallorca 1 1 0 0 2 3
9 Sporting Gijón 1 1 0 0 2 3
10 Barcelona 1 1 0 0 1 3
11 Levante 1 1 0 0 1 3
12 Osasuna 1 1 0 0 1 3
13 Real Madrid 1 1 0 0 1 3
14 R.Sociedad 1 1 0 0 1 3
15 Alaves 1 1 0 0 1 3
16 Ceuta 1 1 0 0 1 3
17 Intercity 1 0 0 1 -1 0
18 Getafe 1 0 0 1 -1 0
19 Gimnastic 1 0 0 1 -1 0
20 Cacereño 1 0 0 1 -1 0
21 Elche 1 0 0 1 -1 0
22 Logroñés 1 0 0 1 -1 0
23 Valladolid 1 0 0 1 -1 0
24 Celta 1 0 0 1 -2 0
25 Pontevedra 1 0 0 1 -2 0
26 Vallecano 1 0 0 1 -2 0
27 Real Oviedo 1 0 0 1 -2 0
28 Ibiza Islas Pitiusas 1 0 0 1 -3 0
29 La Nucía 1 0 0 1 -3 0
30 Cartagena 1 0 0 1 -4 0
31 Eldense 1 0 0 1 -5 0
32 Linares 1 0 0 1 -5 0

Tredje omgången

# Lag S V O F +/− P
1 Barcelona 1 1 0 0 5 3
2 Valencia 1 1 0 0 4 3
3 Atl.Madrid 1 1 0 0 2 3
4 Real Madrid 1 1 0 0 1 3
5 Sevilla 1 1 0 0 1 3
6 Ath Bilbao 1 1 0 0 1 3
7 R.Sociedad 1 1 0 0 1 3
8 Osasuna 1 0 1 0 0 1
9 Real Betis 1 0 1 0 0 1
10 Villarreal 1 0 0 1 -1 0
11 Alaves 1 0 0 1 -1 0
12 Espanyol 1 0 0 1 -1 0
13 Mallorca 1 0 0 1 -1 0
14 Levante 1 0 0 1 -2 0
15 Sporting Gijón 1 0 0 1 -4 0
16 Ceuta 1 0 0 1 -5 0

Kvartsfinaler

# Lag S V O F +/− P
1 Ath Bilbao 1 1 0 0 2 3
2 Real Madrid 1 1 0 0 2 3
3 Osasuna 1 1 0 0 1 3
4 Barcelona 1 1 0 0 1 3
5 Sevilla 1 0 0 1 -1 0
6 R.Sociedad 1 0 0 1 -1 0
7 Atl.Madrid 1 0 0 1 -2 0
8 Valencia 1 0 0 1 -2 0

Semifinaler

# Lag S V O F +/− P
1 Ath Bilbao 0 0 0 0 0 0
2 Barcelona 0 0 0 0 0 0
3 Osasuna 0 0 0 0 0 0
4 Real Madrid 0 0 0 0 0 0

Domarstatistik

Namn Födelseort Matcher Röda kort Ratio röda Gula kort Ratio gula
Javier Alberola Rojas Ciudad Real 1 0 0,0 2 2,0
Antonio Alberola Rojas 1 0 0,0 2 2,0
Guillermo Cuadra Fernández Madrid 1 0 0,0 7 7,0
Ricardo De Burgos Bengoetxea Bilbao 1 0 0,0 4 4,0
Carlos del Cerro Grande 2 0 0,0 16 8,0
Isidro Díaz de Mera Daimiel 1 2 2,0 8 8,0
Jorge Figueroa Vázquez Sevilla 2 1 0,5 10 5,0
Jesús Gil Manzano Don Benito 2 1 0,5 12 6,0
Pablo González Fuertes Gijón 1 0 0,0 4 4,0
Alejandro Hernández Hernández Arrecife de L. 2 0 0,0 12 6,0
Ignacio Iglesias Villanueva Pontedeume 1 0 0,0 3 3,0
Juan Martínez Munuera Benidorm 1 0 0,0 1 1,0
Mario Melero López Málaga 1 0 0,0 3 3,0
Alejandro Muñiz Ruiz 1 0 0,0 3 3,0
José Luis Munuera Montero Jaén 1 1 1,0 13 13,0
Miguel Ángel Ortiz Arias 1 1 1,0 9 9,0
Valentín Pizarro Gómez Madrid 1 0 0,0 1 1,0
Juan Luis Pulido Santana Gran Canaria 2 0 0,0 10 5,0
José María Sánchez Martínez Lorca 1 1 1,0 8 8,0
César Soto Grado Toledo 2 1 0,5 13 6,5