Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Keane sågar Carrick: ”Håller inte med om någonting han sa”

Headlines Blogg 2021-11-29 08:35

Rubrikämne i rött.
Om svenskar i grönt.
Podden Fotbollskanalen Headlines är redan ute där poddar finns.

 

enligi

ENGLAND

Daily Mail känner krutdoften efter bataljen på Stamford Bridge (Chelsea-Man United 1-1). Men allra starkast är doften vid sidan av planen: ”Roys raseri mot United”. Jodå, Sky Sports-experten Roy Keane är på hugget igen. Efter matchen sa interimtränaren Michael Carrick att han fullföljde en plan, att han var stolt över spelarnas insats och att Chelsea inte skulle haft straff. ”Jag håller inte med om någonting som han sa”, säger Keane om Carrick, och nämner just de tre punkterna. Han gick också hårt åt Uniteds klubbledning. ”Få dit rätt människor till jobbet och inte för att de råka känna någon eller är en schyst kille. Lojalitet inom fotbollen? Vill man ha lojalitet så skaffa en hund. Man måste välja rätt människor som kan sitt jobb”, säger Keane ( se klipp nedan).

ANNONS

Daily Mirror nämner att Carrick bestämt avvisade experten Gary Nevilles kommentarer om att blivande tränaren Ralf Rangnick tagit ut gårdagens laget. Cristiano Ronaldos bänkplats drog också till sig en hätsk diskussion i Sky Sports studio mellan Jamie Carragher och – förstås – Roy Keane. Fel, tyckte Keane om bäkningen. Rimligt, tyckte Carragher. Debatten svängde sedan över till själva värvningen av portugisen. Carragher upprört: ”Du säger att Ronaldo inte kommit hit för att vinna ligan, vad gör han här då?”. Keane upprört: ”För cuperna”. Carragher: ”Är det den nivå United är på?”. Keane: ”Absolut”. Carragher: ”Är du nöjd med cuper?”. Keane: ”Jag är det inte, men det är där klubben befinner sig. Kolla på laget, kolla på ligan. Kolla de senaste två, tre åren. De (United) kommer inte att vinna ligan de nästkommande två, tre åren, det kan jag lova dig” (se klipp här).

ANNONS

The Guardian kände ”Förändringens vindar – Chelsea stoppat sedan Ronaldo bänkats”. Någon klart lysande stjärna i matchen hittar inte tidningen. Trevoh Chalobah, Thiago Silva, Antonio Rüdiger, David De Gea, Eric Bailly, Alex Telles, Nemanja Matic och Jadon Sancho får alla 7 av 10. Lägst betyg, 4, får Timo Werner och Bruno Fernandes. Victor Nilsson Lindelöf får 6. Ett hörn av sportettan ges till Man Citys seger (2-1 mot West Ham). Här var det Citytränaren Pep Guardiola som inte hittade någon enskild stjärna i fotbollströja. ”Matchens lirare var planskötarna”, sa han efteråt om de ivrigt snöskottande matchhjältarna.

The Sun hävdar att Newcastle vill fynda i Tyskland. Klubben utmanar Roma om Hoffenheims mittfältare Florian Grillitsch. 28-åringens kontrakt går ut till sommaren och Newcastle kan lägga ett bud på tre-fyra miljoner pund för att värva honom i januari.

ANNONS


ITALIENitlasien

Corriere dello Sport konstaterar att ”Napoli sticker”. Dagen då Maradonas minne hyllades sablades också återvändaren Maurizio Sarri ned (4-0 mot Lazio). Nu leder syditalienarna ligan med tre poäng. Tvåmålsskytten Dries Mertens får 9 av 10 i betyg av både Corriere dello Sport och Gazzetta dello Sport – ett ovanligt högt betyg i tidningarna. GdS noterar också att Albin Ekdal stängts av en match efter sitt gula kort under Sampdorias match mot Hellas Verona i lördags. Därmed borde han missa matchen mot Fiorentina i morgon.

ANNONS

La Gazzetta dello Sport har fokus på ett ”Jordskalv i Juventus”, ekobrottsmyndighetens granskning av Juves affärer. Som om det inte vore nog så växer de sportsliga problemen. En missad fjärdeplats, som är lika med missad CL-plats, skulle innebära 80 miljoner euro mindre i intäkter. Det skulle i sin tur hota hela projektet och riskera en försäljning av Federico Chiesa, som sägs ha många beundrar i Premier League. På tal om Chiesa och på tal om de sportsliga problemen. 24-åringen ådrog sig en hamstringskada mot Atalanta och har spelat klart för året. GdS skriver på annat håll om en ”Blackout för Milan”, som åkte på andra raka förlusten och tappade fotfäste i ligatoppen (1-2 mot Sassuolo). Både Gazzetta dello Sport och Corriere dello Sport ger Zlatan Ibrahimovic riktigt svaga 4,5 av 10 i betyg. ”Han verkar inspirerad, men splittrar, tappar chanser, springer offside och märks bara när han beklagar sig för lagkamrater”, skriver GdS.

ANNONS


SPANIENspanoj

Marca kontrar Ballon d’Or med ”Misil de Oro” – ”Guldmissilen”. Den kom från fötterna på Vinícius Jr i den 87:e minuten och gav Real Madrid segern (2-1 mot Sevilla). ”Han är fenomenal. Han är en spelare som har något speciellt i fötterna och i sin fysik”, säger Real Madrid-tränaren Carlo Ancelotti. Vinícius Jr kommer inte bara med i Marcas Omgången lag, han är också Omgångens spelare. Real Madrid leder nu plötsligt ligan med fyra poäng. Ny tvåa är Atlético. ”Mål för att läka sår”, är rubriken efter en bekväm ligaseger (4-1 mot Cádiz) som följde på den bittra CL-förlusten mot Milan. Marca skriver sedan att Karim Benzema redan vet att han inte vinner Ballon d’Or. I stället står det mellan Lionel Messi och Robert Lewandowski, och argentinaren är favorit. Även Gazzetta dello Sport tror Messi får priset.

ANNONS

Sport har Messi (givetvis inte i PSG-tröja utan i Argentinas), på bild bredvid Pedri och Alexia Putellas. ”De förtjänar den” är budskapet inför Ballon d’Or-galan. Det är tidningens tre vinnare i herr-, dam- och ungdomsklassen. Tidningen skriver vidare att polis i lördags fick hålla isär Barças tränare Xavi och Valencias tränare Unai Emery, med entourage, i spelartunneln. Emery var på krigsstigen. Han lugnade senare ner sig, och gick till Barças omklädningsrum för att skaka hand med Xavi. Sport uppger vidare att Ousmane Dembélé fortsätter tacka nej till Barcelonas kontraktsförslag. Han uppges ha bättre bud från utlandet. Därmed lär Dembélé lämna på en fri transfer i sommar.

Mundo Deportivo har också Ballon d’Or galan i fokus men med rubriken ”Guldtjejerna”. Tidningen lyfter att Barçaspelarna Irene Paredes, Jenni Hermoso, Alexia Putellas, Lieke Martens och Sandra Panos alla är nominerade. I San Sebastian-upplagan är rubriken ”Obegripligt”. Det står inte bara för att Real Sociedad helt tappat greppet i ligatoppen utan för det mål av Alexander Isak som blev bortdömt, sedan bollen ska ha tagit på domaren. ”Om ni får tillfälle, fråga Mateu (domaren, min anm)”, säger Real Sociedads tränare Imanol Alguacil efter matchen. Backen Igor Zubielda: ”Jag pratade inte direkt med domaren men andra lagkamrater gjorde det, och att han sa att han kan ha haft fel”.

ANNONS


FRANKRIKEfrnakrik

L’Equipe summerar PSG:s söndag med ”Guld och bly”. ”Guld” står för att klubbens Ballon d’Or-aspirant Lionel Messi svarade för ett hattrick i målpass (3-1 mot Saint-Étienne). ”Bly” står för det blytunga beskedet att Neymar är skadad. Han blev tacklad, foten vek sig, han fick bäras av planen och hoppade ut från arenan på kryckor. Enligt preliminära uppgifter i både L’Equipe och RMC Sport kan brasilianaren bli borta sex veckor. Neymar försöker lägga an ett ljust perspektiv. ”Jag kommer tillbaka starkare och bättre”, skriver han på Instagram. Noterbart från tidningens spelarbetyg: Sergio Ramos gjorde en stabil debut (6/10) medan Kylian Mbappé var svagast av alla i PSG (3/10). L’Equipe ser tre favoriter på herrsidan inför kvällens Ballon d’Or: Lionel Messi, Karim Benzema och Robert Lewandowski. Till damernas pris är Alexia Putellas i Barcelona storfavorit.

ANNONS

Foot Mercato uppger att Bayern München gjort ett flertal förfrågningar om Boubacar Kamara. Klubben är intresserad av att värva Marseillemittfältaren i sommar, då hans kontrakt löper ut. Även Barcelona är intresserad.

 

TYSKLANDtyklsanf

Bild uppger att det inom Bayern München råder förvåning över passiviteten från vd Oliver Kahn kring den senaste tidens heta ämnen – Qatar-sponsringen och coronakrisen. Tränare Julian Nagelsmann har fått ta frågorna i stället. Förr brukade Uli Hoeness och Karl-Heinz Rummenigge kliva fram och skydda tränare och lag. ”Allt är hos tränaren nu. Han ställer upp, även om han hellre skulle prata fotboll än om årsmötet. Det är beklagligt”, menar experten Lothar Matthäus. Kahn gick i alla fall under söndagen ut med ett meddelande på Twitter om att Bayern kommer att ”söka bredast möjliga åsiktsunderlag från våra medlemmar om sponsringen från Qatar Airways”. Bild tro inte att kontroversen kring Qatarfrågan bidrog till Bayerns dåliga publiksiffra i lördags. Coronarestriktioner hade begränsat insläppet till 18 000 åskådare. Ändå kom bara 12 000. Bild menar att fans drog sig från att gå på grund av det dåliga vädret samt krav på negativt coronatest och mask.

ANNONS

Kicker har inga svenskar med i Omgångens lag varken för Bundesliga eller Zweite Bundesliga. Efter en strålande insats mot Club Brügge svarade Emil Forsberg och hans RB Leipzig för ett nytt magplask i ligan (1-3 mot Bayer Leverkusen). Forsberg får bara 4 av 6 i betyg (1 är bäst). Coronan slår hårt mot RB Leipzig. Matchen spelades inför tomma läktare och tränare Jesse Marsch sitter i karantän. Bild konstaterar, ”Inga fans, ingen tränare, inga poäng: RB Leipzig är redan i lockdown”. Även mötet med Man City och Mönchengladbach kommer att spelas inför tomma läktare.

Sky Sport gå igenom kandidaterna till Ballon d’Or men ser bara en vinnare. ”Med all respekt för Messi och Benzema. Om de kommer först måste meningen med hela galan i kväll ifrågasättas. Det finns bara en som kan få Ballon d’Or: Robert Lewandowski”, menar Sky.

ANNONS


ÖVRIGT

Tipsbladet (Danmark) låter superlativen hagla över Roony Bardghji, den blott 16-årige svensken som i går slog till med sitt första mål för FC Köpenhamn (3-1 mot Ålborg). ”Det vore en gåva om han är kvar i Superligan i vår, för storklubbarna måste slicka sig om munnen. Om FCK måste sälja honom redan i januari räcker inte 100 miljoner (138 milj svenska kronor, min anm). Så bra är han”, skriver tidningen. Tränare Jess Thorup utesluter dock en försäljning redan i januari. Thorup tror att Bardghji redan hade kunnat debutera för FCK som 15-åring. ”Hade inte 16-årsregeln funnits så har jag inga tvivel om att han fått speltid tidigare”, säger Thorup. Tipsbladet-krönikören Troels Bager Thøgersen jämför Bardghji med underbarn som skriver operor som åttaåring, Stig Tøfting jämförde i tv – med glimten i ögat – Bardghji med Messi. Och vips, så fick jämförelsen med argentinaren ett klipp också (se nedan).

ANNONS

Kommentarer

Visa kommentarer

Senaste tweets

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
Ligor & turneringar
Bloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto